Eğitim Sen Antalya Şube Yürütme Kurulu sendikalarının üyesi Sait Yıldızgörer ‘in işineson verilmesi hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Sendika binasında düzenlenen basın toplantısında Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Kepez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yapan üyeleri Sait Yıldızgörer %90-92 görme engelli raporu olmasına rağmen, raporun sahte olduğu ileri sürülerek 10 Temmuz 2018 tarihinde görevine son verilmiştir. Sekiz yıldır MEB’de memur kadrosunda çalışan üyemiz ve iki diğer engelli kamu emekçisi hiçbir gerekçeye dayanmadan görevlerinden alınmış; ekmeklerine, emeklerine, işlerine el konularak açlığa mahkûm edilmiştir. “ dedi.

Sait Yıldızgörer ‘in 2004 ve 2014’te TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı iki kuruldan raporlar aldığının altını çizen Öztürk, “Ayrıca Üyemiz Sait Yıldızgörer, sağlık kurulu raporu ile memur olmadan önce de engelli maaşı alarak hayatını idame ettirmiştir.” şeklinde konuştu.

 

Yanlıştan vazgeçin

Sait Yıldızgörer ‘in de katıldığı basın toplantısında konuyla ilgili raporlar ve diğer belgeleri gösteren Kadir Öztürk, “Zulümle kimse abat olmaz ve kimse vicdanen, ahlaken bu gelişmelerden kurtulamaz; yaşanan tüm gelişmelerden dolayı sorumluluk ortadan kalkmaz. Milli Eğitim Bakanlığını ve yetkilileri uyarıyoruz: Üyemiz Sait Yıldızgörer ve diğer iki arkadaşımızı göreve döndürün ve içine düştüğünüz yanlıştan hemen vaz geçin…” uyarısında bulundu

Değerli basın emekçileri,
Ülkemizde gün geçmiyor ki gariplikler, tuhaflıklar yaşanmasın… İlimizde engelli kadrosunda çalışan üç kamu emekçisi, özürlü raporlarının sahte olduğu gerekçesiyle atama kararnameleri iptal edilerek görevinden alınmıştır.

Sekiz yıldır MEB’de memur kadrosunda çalışan üyemiz ve iki diğer engelli kamu emekçisi hiçbir gerekçeye dayanmadan görevlerinden alınmış; ekmeklerine, emeklerine, işlerine el konularak açlığa mahkûm edilmiştir. Üyemiz Sait YILDIZGÖRER, dürüst bir insandır ve raporlarda da görüldüğü gibi gerçekten engellidir ve bu engeli onun bu işi hak ettiğini, herhangi bir hile, aldatma içinde olmadığının kanıtıdır. Çünkü üyemizin sahtecilik yaptığını iddia edenler, bunu kanıtlamak ve kanıtlamadıkları zamansa müfteri oldukları için hesap vermek zorunda kalacaktır. “ şeklinde konuştu.

Değerli basın emekçileri,
MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 3 Temmuz 2018 tarihli yazısıyla Üyemiz Sait YILDIZGÖRER ve diğer iki arkadaşımızın herhangi bir kanıta, bulguya dayanmadan atamaları iptal edilmiştir. Hâlbuki arkadaşımız 2004 ve 2014’te TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı iki kuruldan raporlar almıştır. Bunun dışında Üyemiz Sait YILDIZGÖRER, sağlık kurulu raporu ile memur olmadan önce de engelli maaşı alarak hayatını idame ettirmiştir.

Değerli basın emekçileri,
Devlet dediğimiz aygıtın en önemli ve kitleleri etkileyen yanı hukuka sahip olmasıdır. Devlet; adalet ve hukuku uygulayan, bunların dışında da kurumları olan, kurumlarını da eşit, adil şekilde çalıştıran bir aygıttır. Bu yapı bahsettiğimiz nitelikleri kaybettiğinde güvenilir olmayı da kaybeder.

Devlet; kişilerden, yönetenlerden bağımsız değildir. Devlet dediğimiz aygıtı yönetenler ister seçilmiş, isterse atanmış olsun hukuk dışı davranamaz. Kanıtsız, belgesiz iş ve işlem yapamaz. Ben yaptım oldu anlayışıyla davranamaz. Davrandığında da güvenilir olamaz, devleti temsil edemez.

Kurumlarınız varsa bu kurumlara güvenmek zorundasınız. Kurumların kurumlara güvenmediği ve kurumların birbirinin yanlışını ya da açığını aradığı hatta kurumların kendi halkına, vatandaşına inanmadığı zaman hukuk dolayısıyla devlet denilen aygıtı yok olmuş, keyfiyet ve adaletsizlik başlamış demektir.

Değerli basın emekçileri,
Üyemiz Sait YILDIZGÖRER, dürüst bir insandır ve raporlarda da görüldüğü gibi gerçekten engellidir ve bu engeli onun bu işi hak ettiğini, herhangi bir hile, aldatma içinde olmadığının kanıtıdır. Çünkü üyemizin sahtecilik yaptığını iddia edenler, bunu kanıtlamak ve kanıtlamadıkları zamansa müfteri oldukları için hesap vermek zorunda kalacaktır.

Yetkilileri ve bu işin sorumlularını uyarıyoruz: Bir an önce arkadaşımızı ve görevden aldığınız tüm kamu emekçilerini görevlerine iade edin, içine düştüğünüz yanlıştan kurtulun! Unutmayın ki bütün bunların er ya da geç hesabı sorulur, sorulacaktır! Bu hesaptan bir an önce kurtulun; insanların ekmeğiyle, onuruyla, geleceğiyle oynamayın!

Değerli basın emekçileri,
Zulümle kimse abat olmaz ve kimse vicdanen, ahlaken bu gelişmelerden kurtulamaz; yaşanan tüm gelişmelerden dolayı sorumluluğunu ortadan kalkmaz. Milli Eğitim Bakanlığını ve yetkilileri uyarıyoruz: Üyemiz Sait YILDIZGÖRER ve diğer iki arkadaşımızı göreve döndürün ve içine düştüğünüz yanlıştan hemen vaz geçin…

Kadir Öztürk
Eğitim Sen Antalya Şubesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here