AKP hükümetinin başlattığı Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi artık Zorbalıkla Bireysel Emeklik Sistemine dönüşmüş durumda. Sisteme zorunlu olarak dahil edilenler sistemden cayma hakkını kullanarak, büyük oranda sistemden ayrıldılar. Ayrılanların oranı işçilerde %62, kamu emekçilerinde %49 oranına ulaştı.

Ayrılma oranları büyük rakamlara ulaşınca, AKP sessiz sedasız yeni bir yönteme başvurmaya başladı. Milyonlarca çalışan haberi olmadan yeniden sisteme dahil ediliyor. Sizi sisteme dahil eden şirket, size haber verme zahmetinde bile bulunmuyor. Eğer maaş bordronuzu kontrol etmiyor ya da e devletten hayat sigortası veya bireysel emeklilik sözleşmelerinize bakmıyorsanız, sessiz sedasız katkı payı ödemeye devam ediyorsunuz.

Oldu da durumu anında fark etiniz ve hemen cayma hakkınızı kullandınız ve sistemden çıktınız. Ama hemen rahatlamayın, çünkü AKP yakanızı bırakmıyor ve hemen sizi nazikçe şöyle uyarıyor “45 yaşın altında olduğunuz için 1 yıl içinde tekrar sisteme dahil edileceksiniz” . Anlayacağınız Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, Zorbalıkla Bireysel Emeklilik Sistemine dönüşmüş durumda.

Emekçiler bu sistemden memnun olmadıklarını, cayma oranlarıyla açıkça ortaya koydu. Ama AKP her zaman yaptığı gibi emekçilerin değil, emeklilik şirketlerinin sesine kulak veriyor ve emekçileri yine zorbalıkla sisteme dahil ediyor ve etmeye devam edecek. Çünkü niyet sadece emeklilik şirketlerini ihya etmek değil, sosyal güvenliği tamamen özelleştirmek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here