Zeytinköy Mahallesi, CHP milletvekili Yıldıray Sapan’ın uyuşturucuyu meclise taşımasıyla Antalya’nın sınırlarını aştı ve  Türkiye’nin gündemine girdi.  Sapan, Zeytinköy Mahallesinde uyuşturucu satıcılarından aldığı uyuşturucuyu TBMM’ye götürüp polislere teslim etti. Zeytinköy genelde yoksul insanların yaşadığı bir bölge. Özellikle  başka kentlerden göç eden insanların yaşadığı bir yoksul mahalle, çoğunlukta da  Romanlar ağırlıkta.  Zeytinköy Mahallesinde uyuşturucu satışının yoğun olduğunu Antalya’da herkes bilir. Poliste sıkça bu mahalleye yaptığı baskınlarla sorunu çözmeye çalışıyor. Uyuşturucu sorunun çözülmesi çok önemli, gençliğin bu sorundan uzak tutulması hayati önemde.  Fakat uyuşturucu sorunu bir mahallenin sorunu değil toplumsal bir sorun. Bu soruna karşı topyekûn bir politika geliştirilmediği sürece Zeytinköy dışında da başka bir sürü satılacak mahalle bulunur.

Burada sorun , gerçekten bir mahalleyi uyuşturucudan kurtarmak mı yoksa uyuşturucu bahanesiyle mahalleyi Antalyalıların gözünde hedefe koymak mı. Hepimiz biliyoruz ki geçen yaz Zeytinköy’ü ıslah projesi adında bir proje başlatıldı. Başka bir deyişle ,kentsel (siz bunu rantsal olarak da okuya bilirisiniz )dönüşüm projesi. Bu projenin bir kısmı valilik eliyle diğer  kısmı da CHP’li Muratpaşa Belediyesi tarafından yürütülüyor. Zeytinköy’deki birçok ev,yıkılıp yerine çok katlı apartmanlar yapıldı ve iş merkezleri açıldı. Mahallede yaşayan yoksul halk başka yerlere gitmek zorunda kalıyor. Bu dönüşüm tamamlandığında başka bir yerde başka bir köy oluşturacakları kesin. Bu seferde muhtemelen o köy de uyuşturucunun merkezi olacaktır. Yoksulluk varoldukça ve o yoksullukla halkı boğuşmak zorunda bırakırsanız, mahallelerde kolaydan para kazanmanın yollarına açık hale getirirsiniz.

Keşke Yıldıray Sapan “sosyal demokrat” bir milletvekili olarak  Zeytinköy’de yaşanan yoksulluğun sebeplerini ve yoksulluğa karşı neler yapılacağına dair bir şeyler söyleseydi ve yapsaydı.  Kentsel dönüşümün yoksul halkları nasıl evsiz bıraktığını yoksulları zenginler rahat etsin diye şehrin dışına sürmenin bir çözüm olmayacağını seslendirebilseydi.

Başta da belirttiğim gibi uyuşturucuyla mücadele çok önemli ama sorunun tek sebebi ve çözümü bir mahallede değil. Neden o mahallede uyuşturucu satılıyor ,yapılan onca baskına operasyona tutuklamaya rağmen neden aynı mahallede sorun çözülmüyor?

Yoksul mahalleden çıkan uyuşturucu satıcıları hangi zengin semtlerinde uyuşturucu satıyor. Yada hangi zenginler gelip o mahallede lüks arabalarıyla uyuşturucu alıyor. Bu sorularda cevaplanmadan bu sorun kolay kolay çözülemez. Hele uyuşturucudan elde edilen rant ortadan kalkmadan bu sorunda bitmez.

Bir mahalleyi hedefe koyup onları insanların gözünde potansiyel suç şebekesi gibi göstermek doğru değil. Yoksulları kentsel dönüşüm adı altında şehirlerin dışına sürdüğünüzde sorun çözülmeyecek. İnsanlara daha adil ;herkesin eşitlik içinde yaşayacağı bir dünya sunmadıkça gün gelecek yoksulların öfkesinden kaçacak yer bulamayacaksınız. Sosyal demokrat bir parti olarak yoksul halkın sorunlarına çözüm üretemiyor derman olamıyorsunuz bari yaşam alanlarına musallat olmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here