Benzinin litre fiyatının 5 lirayı aşması nedeni ile Finike CHP İlçe Teşkilatı at arabası ile protesto yaptı.

 

Finike’nin Yuvalı köyünde toplanan eylemciler ‘Benzin 5 Lira Binelim At Arabasına’ yazılı pankart eşliğinde arabalarını at arabasına bağlayarak yol boyunca yürüdü.

Yuvalı Köyü’nde yapılan eylemde, bir at arabasının arkasına halatla araba bağlayan CHP’liler ‘Benzin 5 lira, binelim at arabasına’ yazılı pankart açtı.

Köy halkının da destek verdiği eylem sırasında basın açıklaması yapan CHP İlçe Başkanı Eker, iktidar partisini eleştirdi. AKP’ye ‘Adaletsiz ve Kayırma Partisi’ diyen Eker, konuşmasında şunları kaydetti Türkiye ekonomisini uçurdukları yalanını söyleyen AKP artık yolun sonuna gelmiştir. 2014 yerel seçimlerinde yoksullaştırılan, kömür ve gıda paketleriyle kendisine muhtaç hale getirilen vatandaşlarımız gereken cevabı sandıkta verecektir.

Dünyanın en pahalı akaryakıtının Türkiye’de tüketildiğini vurgulayan Eker, AKP işbaşına geldiğinde 1,48 lira olan benzinin litresi bugün 5,03 lira, mazotun litresi 1.10 lira iken 4,38 liraya çıkmıştır. Benzindeki artış yüzde 333, mazottaki artış yüzde 400 oranındadır. Yüzde 67’sinin vergi olarak alındığı ülkemize 1,32 liraya giren benzinin 5 liraya satılması, ekonominin üreterek değil satarak ve zam yaparak günü kurtarma politikası izlendiğini göstermektedir dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i de eleştiren Eker Ekonomisi batmış, iflas etmiş Yunanistan’da bile benzin ucuz. Maliye Bakanımızın, ‘Benzin fiyatının bu seviyede olmasına üzülüyorum’ açıklaması acizlik ve timsah gözyaşlarıdır. Bakanımız madem çok üzülüyormuş, akaryakıttan alınan vergiyi yüzde 67’lerden daha aşağılara düşürsün. Emekliye, memura ve asgari ücretliye yaşanabilir, adam gibi zam yapsın da hepimiz sevinelim şeklinde konuştu. Eker, hükümeti istifaya davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here