Berkin Elvan’ı yıldızlara uğurlamak için KESK ve DİSK’in çağrısıyla Aydın Kanza Parkında

toplanan binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.Gezi Parkı direnişi sırasında Okmeydanı’nda başından gaz fişeği ile vurulan ve 269 gün yoğun bakımda ölüme direnen 14 yaşındaki Berkin Elvan için düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

EYLEMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

“Berkin’in katili AKP iktidarı”, “Katil AKP Hesap Verecek” ,”Hırsızlar, Katiller Halka Hesap Verecek”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları ve “Bu ülke halkı sözünü söylemiştir: Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil!” pankartı ile yapılan yürüyüşe diğer demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerde destek verdi.

Cumhuriyet Meydanında yapılan saygı duruşu ve okunan basın açıklamasından sonra eylem sona erdi.

AKP faşizmi, Gezi Direnişi sürecinde polis saldırısında ağır yaralanan ve 269 gün süren yaşam savaşını kaybeden Berkin Elvan’ı anmak isteyenlere yönelik ülkenin birçok şehrinde bir kez daha saldırıya geçti. Berkin’in hayatını kaybettiği 11 Mart günü başlayan saldırılarda yasaklı silahlar bile kullanılarak halkın demokratik tepkileri yeni canların hayatını kaybetmesine varabilecek şiddetle bastırılmaya çalışılmaktadır.
Cenazenin kaldırılacağı bugün için Konfederasyonumuzun da içinde yer aldığı emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla liselerde, üniversitelerde ve kent meydanlarında yapılan anma etkinliklerine polis tüm şiddetiyle saldırıyor. Şu an itibariyle Ankara, İzmir, Denizli gibi illerde halka yönelik polis faşizmi devam etmektedir.

AKP hükümetini bir kez daha uyarıyoruz!

Vicdanı olan herkesi derinden sarsan katliama bu ülkenin onurlu halkının sessiz kalması beklenemez. Bir çocuğun katledilmesine sessiz kalmayarak adalet isteyenlere yönelik uyguladığınız polis faşizmine derhal son verin. Katilleri ve arkasındaki güçleri bu halk bilmekte, hemen hesap sorulmasını talep etmektedir. Bilin ki; ülkenin her yerinde attığınız gaz bombalarının sisi gerçeklerin üzerini örtemeyecek, boğazına kadar yolsuzluğa batmış iktidarınızı koruyamayacaktır!

Bu Ülke Halkı Sözünü Söylemiştir: Çocuklar Uyurken Sessiz Olunur, Uyurken Değil!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here