Serik ilçesi Gebiz beldesinde 2 yıl önce meydana gelen selde 6 kişinin hayatını kaybettiği

Haskızılören köyü sakinleri, açılan ikinci mermer ocağının yeniden sel felaketine neden olacağını belirterek  eylem yaptılar.

Haskızılören köyünde toplanan yüzlerce kişi, ellerinde dövizlerle sloganlar atarak kurulan mermer şantiyesine yürüdü. Açılan mermer ocağının köylerini toz altında bırakacağını ve mermer ocağının açıldığı noktadaki yaklaşık 15 bin ağacın yok olacağını belirten köylüler, mermer ocağının yeni bir sel felaketine neden olacağını da söylediler.

Şantiyeye girmeye çalışan köylüler ile jandarma  arasında gerginlik yaşandı.

Haskızılören köyü sakinlerinden Adil Kutlu, mermer ocağının açılmasıyla yeni bir sel felaketinin yaşanacağını söyledi. 366 gün sonra bu konu ile gündeme geldikleri için üzgün olduğunu belirten Kutlu, “Köyümüze açılacak ikinci bir mermer ocağını protesto etmek ve sesimizi duyurmak için toplandık. Köyümüzde olan mermer ocağından zaten olumsuz etkilenmekteyiz. Faaliyete başlamak üzere olan ikinci bir mermer ocağının evlerimizin, bağ ve bahçelerimizin sınırına yapılması bize hayat alanının kalmaması demektir. Bizler içinde bulunduğumuz durumu idari birimlere ilettik. Onlardan derdimize derman olacak bir güvence alamadığımız için bugün eylem yaparak kamuoyuna sesimizi duyurmak istedik. Çünkü başımızdan bir sel felaketi geçti. İkinci olarak ve adım adım yaklaşan bir toz felaketi yaşamak istemiyoruz. Bu ocağın açılmasına izin veren yetkililerimizin yerleşim alanlarımıza çok yakın olduğunu bilmeden gerekli izinleri verdiğini tahmin ediyoruz. Bizi toz felaketi ile baş başa bırakan bu yetkilileri de esefle kınıyoruz. Son olarak diyoruz ki bir parçamızı sel aldı, diğer parçamızı da mermer ocakları almasın” diye konuştu.

Köy sakinlerinden Ali Ateş ise, köyün yüksek kesimine açılan mermer ocağının sıkıntılara neden olacağını dile getirdi. Mermer ocağının köye büyük sıkıntılar vereceğini ileri süren Ateş, “Bağlarımız, bahçelerimiz tozdan hep zarar görür. Burada bir de hafriyat sıkıntısı oluşacak. Bu da bize ikinci bir sel nedeni olur. Felakete neden olur. Buna engel olalım” dedi.

Mermer ocağının açılmasıyla sel felaketini tekrar yaşayacaklarını sifed eden Nahide Garip ise, “Bu mermer ocağı açılırsa sel olur. Felaket olur. Başbakanımıza sesleniyorum. Bu köyün suyu yok, bize sahip çıkın. Yardımcı olun. Bu mermer ocağını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here