Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi, KESK Kadın Meclisi, Nar Kadın Dayanışması,İMECE Sendikası, Tüm Emekli-Sen, BİZ, Devrimci 78’liler,HDK, ÖDP,HDP ve EMP’li kadınlar yaptıkları açıklamayla Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu (DİSK) Kadına Yönelik Şiddete Sessiz Kalmamaya çağırdı.


Güllük Postanesi önünde bir araya gelen kadınlar geçtiğimiz günlerde Genel Merkezi Antalya’da olan DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası Antalya Şube delege seçimlerinde, DİSK Genel Merkez Yöneticisi ve Dev Turizm İş sendika Eş Genel Başkanı olan Mustafa Safvet Yahyaoğlu ve yanındakilerin sendikanın diğer Eş Genel Başkanı Didem Erkıvaç Türkay ve Peri Özay Albayrak’ı darp etmelerini protesto ederek DİSK’i bu konuda ses vermeye çağırdılar.
Grup adına konuşan Emiş Vicdan Küçükarslan Türkiye de kadına yönelik şiddet her alanda artmaya, erkek egemen zihniyet her fırsatta kendini göstermeye devam ediyor.

Erkek şiddeti sadece devletten, kocadan gelmiyor, mücadele ettiğimiz her alanda erkek şiddeti kendisini yeniden üreterek, politikleşerek karşımıza çıkıyor. Yüzyılların ürünü olan erkek egemen zihniyet bedenimizi, kimliğimizi, emeğimizi her geçen gün daha fazla görmezden gelerek kadına yönelik şiddeti normalleştiriyor.

Alınmayan önlemler, ayırımcılığı besleyen hafifletici nedenler ve bundan cesaret bulan şiddete meyilli erkekler… Hak, hukuk, adalet mücadelesi veren kurumlar da maalesef bunun dışında değil. Bizler bunun son örneğini ilimizde Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Dev-Turizm İş’ te yaşadık.

ARTIK YETER DİYORUZ!!!

Devlet şiddeti, erkek şiddeti, medya şiddeti yetmezmiş gibi demokratik kurumlarda da bütün şiddet unsurlarından farklı davranmayan bu kurumlara, şahıslara cevabımız daha fazla mücadele etmek olacak. Şiddet uygulayan kim, ne sebeple olursa olsun asla makul görülemez, hafifletilemez, affedilemez.

Antalya’dan kadınlar ve kadın örgütleri olarak içinizdeki erkek egemen zihniyetin iliklerinize kadar işlemiş olduğunun farkındayız. Biz Peri Özay Albayrak ve Didem Erkıvanç Türkay’ın yanında olduğumuzu, şiddet kimden gelirse gelsin kınadığımızı, reddettiğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Antalya’dan kadınlar ve kadın örgütleri olarak arkadaşlarımıza yapılan şiddet sadece onlara değil hepimize yapılmış kabul ediyor, yalnız olmadıklarını buradan haykırıyoruz. Şiddet kimden gelirse gelsin kınıyor ,teşhir ediyoruz” dedi.

Kadınlar açıklamanın ardından DİSK’e fax çekerek kadınlara şiddet uygulayanlar hakkından gerekli işlemin yapılmasını istedi.

Eylemin hemen ardından DİSK Genel Merkezinden Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu imzasıyla bir açıklama yayınlandı. Açıklamada “Demokratik zeminlerin zayıflatılması, aksatılması ve kadına yöneleni başta olmak üzere şiddet ikliminin egemen kılınması nasıl ki ülkemizi demokrasiden uzaklaştırıyorsa; emek mücadelesinin öznesi olan sendikalarımızdaki işleyiş ve ilişkilerinde, şiddetten uzak, katılımcı ve demokratik mekanizmalarla kurulması önceliklidir. Bu bağlamda DİSK Yönetim Kurulu sürecin takipçisi olacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here