5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla Eğitim-Sen Antalya Şubesi

öğrenci ve veliler ile birlikte bir yürüyüş ve basın açıklaması  düzenledi. Aydın Kanza Parkı’nda başlayan ve Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması ile sonlanan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.  Burada yapılan basın açıklamasını okuyan  Eğitim-sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nün, kutlanacak bir gün değil tüm eğitim ve bilim emekçilerinin uluslararası alanda birlik ve mücadelesinin simgesi olduğunu söyledi.

Sönmez, iktidarın eğitim alanında kendi ideolojik hedeflerini gerçekleştirdiğini belirterek, “Yeni yönetmelikle AKP iktidarı, eğitim sistemini ticarileştirmeyi ve muhafazakarlaştırmayı daha da derinleştirmiştir. 4+4+4 uygulamasıyla kız çocuklarının okullardan uzaklaştırılacağını, yaptığımız araştırmalarda belirtmiştik. Kız çocuklarının okullaşma oranı eğitimin her kademesinde giderek azalmıştır” dedi.

Öğretmenlerin OECD ortalamasına göre 145 saat fazla çalıştığına işaret eden Nurettin Sönmez, “Öğretmenlerimiz Avrupa’daki meslektaşlarımıza göre son derece düşük ücret almaktadırlar. Öğretmenlerin yüzde 80’i geçinebilmek için ek iş yapmaktadır” diye konuştu. Satın alma gücünü yükselten ek ödemelerin emekliliğe yansıdığı ve toplu sözleşme hakkının bulunduğu bir sistem istediklerini açıklayan Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılması gerekenler, anayasal bir hak olan eğitim hakkının, tüm yurttaşlar için ayrım gözetmeksizin yerine getirilmesini sağlamaktır. Eğitim ve bilim emekçilerine, insan onuruna yaraşır çalışma koşulları ve ücret sağlamaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here