Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Güllük Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştiren kadınlar, kadına yönelik baskı, şiddet, taciz ve tecavüzü protesto etti.

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadınlar Aydın Kanza Parkı’nda toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na , ”Susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz” diyerek yürüdü.

25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde diktatöre karşı mücadele yürüttükleri için katledilen üç kız kardeş Patria, Minerva ve Maria Mirabel’i anan kadınlar, 2017 yılı boyunca yaşanan şiddet vakaları ve kadın mücadelesine dönük saldırılara şu şekilde değindi: ”Her 25 Kasım daha fazla erkek şiddetine, cinsel taciz ve tecavüze, çocuk
istismarına kadın kırımına varan cinayetlere, bizi yoksullaştıran politikalara, savaşa ve sömürüye maruz bırakılıyoruz.
Kadın cinayetlerini önlemek için hiçbir politika üretmeyen AKP-MHP
erkek iktidarı ısrarla kadınların mücadeleyle kazandığı İstanbul Sözleşmesini,6284 sayılı yasayı, toplumsal cinsiyet eşitliği, nafaka hakkı, eşit temsiliyet kazanımlarını yoketmeye, çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışıyor.

Dün olduğu gibi bugünde haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz, ne
bugün ne yarın kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz.”

İntihar süsü verilmeye çalışılan cinayetler ancak sosyal medya tepkisiyle
gündemleşebiliyor. Bununla birlikte deliller karartılıyor, tehditle tanıklar
susturulmaya çalışılıyor, mahkemelerde katledilen kadınlar yargılanıyor. Şule Çet, Rabia Naz ve Nadira Kadirova cinayetlerinde yaşanan tam da budur.

Erkek adaletsizliğine karşı gerçek adaleti savunmaya, yanyana gelerek
acımızı öfkeye, öfkemizi ve isyanımızı sokaklarda, adliye koridorlarında
haykırmaya devam edeceğiz.

Ucuz ve güvencesiz çalışma alanlarında kadınların kölelik koşullarında çalışmak zorunda bırakıldığını vurgulayan kadınlar açıklamalarına şöyle devam etti: ”Akp-Mhp iktidarının rant ve savaş ekonomisi ile yarattığı kriz biz kadınları sadece yoksullukla vurmuyor.Kriz bahanesiyle işimiz, güvencemiz elimizden alınıyor. Kriz koşullarında yaşamını sürdürme imkanı olmayan kadınlar evdeki şiddete katlanmak zorunda bırakılıyor. Krizi biz yaratmadık, bedelini de biz ödemeyeceğiz.”

Tüm dünyada kadınlar, yoksulluğa, baskıya, şiddete karşı sokaklarda
özgürlük mücadelesi veriyor. Şili’de, Lübnan’da, Bolivya’da İran’da sokaklarda direnen tüm kadınlara selam olsun

Basın açıklamasından sonra 2019 yılında katledilen kadınların hikayelerinin yer aldığı kısa metinler okundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here