Aralarında Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da olduğu Yaşam Savunucuları, İstanbul’da Maçka Parkında buluşarak HAYIR dediler.

Doğaya, Kentlere, Yaşama Başkan mı Olur? #HAYIR!

Duyulsun sesimiz!

Yaşam savunucuları, asla yan yana gelemeyeceğimize inandırılmış kardeşlerimiz, doğa ve kent yıkımına, ekonomik çöküşe razı olmayan herkes duysun sesimizi!
Biz yaşamı savunuyoruz ve diyoruz ki, yaşama dair kararlar, o kişi kim olursa olsun, tek bir kişinin hükmüne ve yetkisine emanet edilemez. Güç düşkünlerinin zifiri karanlıklar yaratmasına imkan tanıyacak yetkilere, OHAL dayatmacılığının kalıcılaştırılmasına, memleketin tapusunun tek bir kişiye verilmesine #HAYIR diyoruz.

Çünkü;

Referandumla başkanlık gelirse; tek bir kişi, tüm Türkiye’nin temsil edildiği koca meclisten üstün olacak, doğaya ve kente darbe getiren Madde 80 gibi yasalar çıkarabilecek, birçok denetim mekanizmasından muaf olacak.

#HAYIR diyoruz. Çünkü;

Referandumla başkanlık gelirse, bu tek kişi, “Ormanı kes!” dediğinde ciğerlerimiz sökülecek, “Kıyılar benim!” dediğinde deniz kaybolacak, tarihi ve kültürel yapılar daha da hızla yok edilecek, rantın otelleri yükselecek, parklar kapanacak ve bu kişi istediği her yere nükleer santral yaptırabilecek.

#HAYIR diyoruz. Çünkü;

Güçbela ayakta kalmaya çalışan hukuk tek kişinin aracı haline gelecek; yürütmeyi durdurma, ÇED süreçleri, izin ve ruhsat gibi kavramlar yok olacak. Mahkemeler bu tek kişinin istediği gibi kayırdığı şirketlerin yararına çalışacak. Başkanlığın keyfiliği altında şimdiden başlayan Varlık Fonu gibi araçlarla halkın emeği şirketlere ve bu şirketlerin projelerine aktarılacak.

Biz yaşamı savunanlar, bu ağır koşullar karşısında, bir defa daha direnişin çağrısını, yaşamın şarkısını duyuyoruz.
#HAYIR, bu şarkı, kediyi köpeği korkutarak, dozer gibi ağaç sökerek, gelmiyor. Konu komşu kolunda, çoluk çocuk bir arada, şenlikle geliyor. Her mahallenin, her ormanın derininden; her bir karacanın beneğinden, her bir karıncanın su içişinden, sinema gişelerinden, parkların banklarından, kentlerden ve tüm yaşam alanlarımızdan, Gezi’nin nefesiyle geliyor: Ortak hafızamızın, ortak geleceğimizin sesidir bu! Bu ses ormanı, köyü, suyu, kıyıyı, parkı, ağacı bir tek kişinin iki dudağı arasına bırakmayanların sesidir.

Biz, yaşamı savunanlar, bu sesle özgürlük ve mutluluk isteyen, doğa ve kentler yok olmasın diyen herkesi #HAYIR demeye çağırıyoruz.
Yaşam icin, #HAYIR!

Adalar Savunması
Arhavi Doğa Koruma Platformu
Artvin İnsiyatifi
Bakırtepe Çevre Platformu
Barış İçin Akademisyenler
Beşiktaş Kent Dayanışması
Beyoğlu Kent Savunması
Boğaziçi Dernekler Platformu
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çevre Birimi
Derelerin Kardeşliği Platformu
Doğanın Çocukları
Don Kişot Bisiklet Kolektifi
Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu
Fındıklı Derelerin Kardeşliği Platformu
Halkevleri Kent ve Doğa Meclisi
Haydarpaşa Dayanışması
Haziran Ekoloji ve Kent Komisyonu
HDP Ekoloji Komisyonu
Ihlamur Parkı Dayanışması
İstanbul Kent Savunması
Kadıköy Kent Dayanışması
Karadeniz İsyandadır Platformu
Komşu Kapısı Derneği
Kuzey Ormanları Savunması
Maçka Parkı Hepimizin
Munzur Koruma Kurulu
Nükleer Karşıtı Platform
Peri Suyu Koruma Platformu
Politeknik
Rami Dayanışması
Roma Bostanı
Sarıyer Kent Dayanışması
Taksim Gezi Parkı Derneği
Toplumcu Mühendisler Mimarlar Meclisi
Validebağ Gönüllüleri
Validebağ Savunması
Yeşilırmak Platformu
Yeşil Sol Parti Doğanın Hakları Var Platformu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here