Antalya Direniş Forumu, Gezi tutuklularının serbest bırakılması için eylem yaptı.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanarak  Cumhuriyet Meydanına kadar “Gezi tutsaklarına özgürlük” pankartını açan  Forum üyeleri, ‘Öğrenciler içeride katiller dışarıda’, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganı attılar.

Bileklerine taktıkları kelepçelerle yürüyen ve   dövizler Forum üyeleri, ıslık ve alkışlarla tepkilerini dile getirerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Burada yapılan basın açıklamasında, Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası ve alışveriş merkezine karşı çıkarak sokağa dökülen binlerce insanın polisin yoğun saldırısıyla karşılaştığı, bu şiddetli saldırıya karşın halkın yılmadan direndiği vurgulandı. Açıklamada, üç beş ağaç için başlayan eylemin bir isyana dönüştüğü belirtildi.
Hukuksuzluk sürüyor
“Gösteri ve yürüyüş yapma hakkını kullanarak sokağa çıkan insanlara polisiyle saldıran AKP hükümeti, bu kez de yaşam hakkını savunan bu insanları gözaltılarla, tutuklamalarla, işkencelerle, yıldırmaya çalışıyor. Adaletsizliklere, sömürüye, insan hakları ihlallerine, kadın cinayetlerine,trans fobiye, doğa katliamlarına, ırkçılığa karşı bir arada durarak iktidara ‘Yeter artık biz de varız ve artık yaşam hakkını savunuyoruz’ diye haykıran insanları hukuksuz bir biçimde tutsak ediyor”
117 Tutuklu Var
Eylemlerde birçok insanın gözaltına alındığı, pek çok kişinin ise tutuklandığının hatırlatıldığı açıklamada, “İstanbul’la başlayan gözaltı operasyonları diğer illere taşındı. Bir ay önce açıklanan bilançoya göre yaklaşık 2 bin 841 kişi gözaltına alındı ve 70 kişi tutuklandı. Bugün yaklaşık 117 tutuklu bulunuyor. Gösteri ve yürüyüş yapma hakkını kullanarak sokağa çıkan insanlara polisiyle saldıran AKP hükümeti, bu kez de yaşam hakkını savunan insanları gözaltılarla, tutuklamalarla, işkencelerle yıldırmaya çalışıyor” denildi.
Tutuklulara İşkence yapıldı
Gezi eylemlerine katıldığı için tutuklanan Elif Kaya’nın Şakran Kapalı Cezaevi’nde arama yapılacağı gerekçesiyle ufak bir odaya sokulduğunu, 14 gardiyanın ‘Hadi yavrum, hadi yorma bizi’ gibi dayatmalarla çırılçıplak soyulup dakikalarca dövüldü.
Gözaltı ve tutuklamalara derhal son verilmesini isteyen Forum  üyeleri, açıklamanın ardından da oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sırasında utuklananlara gönderilen mektupların okundu.
Serbest bırakılsınlar
“Gezi eylemleri ve sonrasında gözaltına alınan ve tutuklanan tüm dostlarımızın ve yoldaşlarımızın yanlarında olduğumuzu bir daha buradan belirtmek istiyoruz. Antalya Direniş Forumu olarak sözümüz şudur ki; Gezi direnişçileri üzerinde devam eden gözaltı ve tutuklama terörü acilen sona erdirilmelidir. İnsanlık dışı uygulamalara ve haksız tutuklamalara derhal son verilmelidir. Gözaltı ve tutuklama uygulamaları boyunca tacizde bulunan ve işkence yapan görevliler ortaya çıkarılmalı ve yargılanmalıdır. Gezi direnişçilerine açılan tüm davalar geri çekilmelidir. Gezi tutsakları derhal serbest bırakılmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here