TTB’nin çağrısıyla tüm Türkiye’de eş zamanlı İl Sağlık Müdürlükleri önünde “Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz, Ölümleri Durdurun!” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirildi.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde Antalya Tabip Odası çağrısıyla yapılan açıklamaya hekimler, sağlık emekçileri yanısıra emek-meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

 

Kontrol altına alınamayan ve yükselişe geçen Covid-19 vakalarına dikkat çeken Antalya Tabip Odası, İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak hükümeti daha etkili önlemler almaya çağırdı. Günlük vaka sayılarının 60 bine, ölümlerin ise 300’e yaklaştığını belirten Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Naci İşoğlu, ülkemizde Covid-19 pandemisinin üçüncü pikinin yaşandığını belirtti. Yoğun bakımların kapasitelerinin dolmak üzere olduğunun altını çizen İşoğlu, “Resmi rakamlara göre vaka sayısı günlük 60 bini geçmiştir. Türkiye kırmızıya boyanmıştır. Yine biliyoruz ki gerçek rakamların en az üçte birini ifade eden resmi rakamlarda bile her gün neredeyse 300’e yakın canımızı kaybediyoruz. Sadece böyle giderse ayda 9 bin, yılda 100 bini geçen sayıda ölümle yüzleşeceğiz” dedi.

Tükeniyoruz
Sürecin başlangıcından itibaren mesleklerinin üzerlerine yüklediği sorumlulukla söylenmeyen gerçekleri söylemeye, gizlenenleri görünür kılmaya çalıştıklarını söyleyen İşoğlu, “Şeffaf olmayan yaklaşımlarla, bilimi ve gerçekleri saf dışı tutarak mücadelenin olamayacağını ısrarla haykırdık. Haykırışlarımız, çığlıklarımız duyulmamış, gözler önüne serdiğimiz gerçekler görülmemiştir. Bugün yine buradayız artık görün ve duyun demeye ısrarla devam ediyoruz. Bugün buradayız çünkü ölümleri görmeye tahammülümüz kalmadı, her gün çaresizlik içinde önlenebilir yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz. Hastanelerimiz Covid-19 hastalarıyla doldu, yeni açılan servisler dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor” ifadelerini kullandı.

En az 14 gün
Pandemi ile mücadelenin, geniş katılımlı, bağımsız yerel pandemi kurullarına devredilmesi gerektiğini vurgulayan İşoğlu, “Bu kurullara yerel yönetimlere, sağlık emek ve meslek örgütleri ve toplum mutlaka dahil edilmelidir. İnsanlar işimi kaybederim korkusuyla hastalık belirtilerini gizler duruma geldiler. Çalışanlar sosyal ve ekonomik hiçbir kayba uğratılmadan; kalabalık ve kapalı çalışma alanları derhal kapatılmalıdır. En az 14 gün, tercihen 28 gün zorunlu üretim alanları dışında çalışanlar hiçbir şekilde mağdur edilmeden çarklar durdurulmalıdır. Aşılamada hedef hızlı toplumsal bağışıklık olmalıdır. Aşıda patenti ortadan kaldıracak uluslararası adımlar atılmalıdır” şeklinde konuştu.

Aşılamada hedef
14 Nisan verilerine göre 7 milyon 728 bin 915 kişinin iki doz tam aşılı, 3 milyon 893 bin 423 kişinin ise henüz birinci doz aşısının yapıldığını belirten İşoğlu, “Göçmen nüfusla 90 milyon olan ülkemizde tam aşılı olanların oranı yüzde 8,5 civarındadır. Yani nüfusun yüzde 91,5’i halen tam aşılı değildir. Tam anlamıyla korumasızdır. Dört ayda geldiğimiz nokta budur. Aşılamada hedef hızlı toplumsal bağışıklık olmalıdır. Aşıda patenti ortadan kaldıracak uluslararası adımlar atılmalıdır. Salgını durdurmada en önemli yapıtaşı olan aşıya en kısa sürede ulaşmayı talep etmek sağlık hakkıdır. Her kaybedilen zaman oluşabilecek her türlü zararı hızla büyütmektedir” dedi. Açıklamanın sonunda grup üyeleri siyah kurdele ile sosyal mesafelerini korudular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here