Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın iktidarın “Tam kapanma” ve alkol yasağına karşı açıklamalarda bulundu. İl binasında konuşan Aysel Aydın “Aylardır salgının durdurulması için alınması gereken önlemleri sıraladık;

–         Esnafa, işçiye, tarım üreticisine, yoksul halka bütçeden yeterli kaynak aktarıp,

–         İşçiye ücretli izin verilip,

–         Elektrik, su, iletişimin ücretsiz sağlanıp,

–         İhtiyacı olana ücretsiz gıda, hijyen malzemesi sağlanıp,

–         Yaygın ücretsiz test, hızlı aşılama, sistematik filyasyon ve ücretsiz sağlık hizmeti sağlayarak en az 14 gün tam kapanma dedik.

Hükümet açıkladığı kapanma kararı ile halka bütçeden kaynak aktarmayıp, aşılama hız artışını sağlamayıp, 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar sadece kapanma açıkladı!   Halka; esnafa, işçiye, üreticiye, işsize, yoksula kaynak aktarma yok, aşı yapma hızı artışı yok! sadece kapanma var!

Aylardır özel hastanelerin halktan para aldığını ifade ettik. İktidarı Sağlık Bakanlığını uyardık. Özel hastaneler başta olmak üzere kamulaştırılsın dedik.

Cumhurbaşkanı kapanma kararını duyurduğu konuşmasında,  pandemide özel hastanelerin yoğun bakım ve aşı hizmetleri nedeniyle halkı soyduğunu itiraf etti! dedi.

Aysel Aydın “Tam kapanma” döneminde alınan alkol yasağını da eleştirerek; “Salgın bahanesiyle toplumsal yaşam kontrol edilmeye, adi konulmamış bir şeriat uygulanmaya çalışılıyor. Alkol satış yasağının salgında ilgili olmadığı açık.  Satışı yasal olan alkollü içkilerin yasaklanması hiçbir genelgede yer almazken, fiili yasağın nedeninin “Ramazanda içmesinler” olduğu anlaşılıyor. Bu karar hukuksuzdur ve laiklik ilkesine de aykırıdır. Dinsel kurallarla, yasaklarla ülke yönetme gayretindeki tükenmiş saray rejimi , bu toplumun geniş kesimleriyle kavgaya tutuşmak istemektedir. Salgınla hiçbir ilgisi olmayan bu yasaklar yaratmak istedikleri yaşam biçiminin küçük bir örneğidir, adı konmamış bir şeriat uygulamasıdır. Bu karanlığa teslim olmayan milyonları, bu düzeni değiştirmeye, laikliği kazanmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here