Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi üyeleri yargı emekçilerinin sorunlarına dikkat çekmek için Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

BES üyeleri özellikle HSYK seçimleri öncesi Hakim ve savcılara verileceği açıklanan ve bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek olan HSYK’da yapılacak değişiklikleri protesto ettiler. Yargının bir bütün olduğunu ve ayrımcılık yapılmamasını isteyen BES üyeleri adına konuşan BES Antalya Şube sekreteri Ayşe Şimşek “Adalet hizmeti üreten bir kurumda adaletsizliğe izin vermeyeceklerini” belirtti.

“17 Aralık yolsuzluklarının örtbas edilerek aklandığı Ankara’daki Gezi eylemlerinde hedef gözeterek Ethem Sarısülük’ün yaşamını yitirmesine neden olan ve 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan polis Ahmet Şahbaz’ın şikâyeti üzerine Sarısülük ailesi hakkında açılan davada, aile hakkında 10 yıl 5 aya kadar hapis cezasının istendiği adalet sisteminde yargı emekçilerine de ücret adaletsizliği dayatılmaktadır” diyen Ayşe Şimşek”Yoğun iş yükü altında her geçen gün daha fazla çalışmak zorunda kalan yargı emekçilerinin yıllardır çözüm bekleyen talepleri ortada iken yargı alanının hâkim ve savcılardan ibaret görülmesi yargı emekçilerinde ciddi bir kırılma yaratmıştır. Yargı hizmeti mübaşirinden, zabıt kâtibine, yazı işleri müdüründen, sosyal çalışmacısı, pedagoguna, teknisyeninden infaz koruma memuruna bir bütündür. Son yıllarda kamuda öne çıkan ücret adaletsizliğinden en fazla etkilenen bakanlıklardan birisi olan Adalet Bakanlığı’nda bu adaletsiz uygulamadan geri dönülmezse yargı emekçileri arasında ücret uçurumu daha da artacağı ortadadır.” şeklinde konuştu

Emeği yok sayılan, ötekileştirilen hâkim ve savcılar dışındaki yargı emekçilerinin yaşadığı sorunların daha da derinleşeceğine dikkat çeken Şimşek, ” Öz itibariyle de adalet hizmeti üreten bir kurumda yaşanacak bir adaletsizlik örneği olarak tarihe geçecektir” dedi.

Ayşe Şimşek son olarak yaşanan adaletsizliğin ortadan kaldırılması için Antalya Adliyesinde toplanan 1000’nin üzerinde imzanın yetkililere ulaştırılacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here