Yargı Emekçileri Emeğine, Onuruna, Geleceğine Sahip Çıkmaya Devam Edecek!

Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi (BES) fazla mesai ücretlerinin iyileştirilmesi maaşlara eklenmesi, ikramiye gibi kazanılmış hakların geri verilmesi ve diğer talepleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Antalya Adliyesi önünde bir araya gelen BES üyeleri adına konuşan BES Antalya Şube Hukuk Sekreteri Nazlı Kökat  “ 27 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz greve yüz binin üzerinde büro emekçisi katıldı. Grevimiz ulusal ve uluslararası basında geniş bir şekilde yer aldı. Tüm ülke kamuoyu taleplerimize hak verirken. Her zaman olduğu gibi siyasi iktidar grevimize ve grevde ortaya koyduğumuz taleplerimize kulaklarını tıkadı. Bu da yetmezmiş gibi bir gün sonra Memur Sen Genel Başkanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik medya karşısına geçerek 27 Şubat grevinin taleplerinin içini boşaltan taleplerimizi tek başına fazla mesaiye indirgeyen ve bu konuda büro emekçilerini beklentiye sokan açıklamalar yaptılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın 27 Şubat grevini gerçekleştiren sendikalar yerine 27 Şubat grevine davet edildikleri halde katılmayan hükümet yanlısı sendika temsilcisi ile görüşmesi büro emekçileri arasında tepkilere neden olmuş inandırıcı bulunmamıştır”dedi

Talepleri için bugün yine ülkenin dört bir yanında meydanlarda olduklarını ifade eden Nazlı Kökat “Siyasi iktidarı uyarıyoruz taleplerimize kulaklarınızı tıkamayın; büro emekçilerinin mücadelesinin karşısında duramayacaksınız. Yandaş sendikanız Büro Memur Sen’i artık yargı emekçileri de daha iyi tanıdı ilgili sendikadan kitlesel istifaların artarak devam ettiği bir süreçte büro emekçilerinin onurlu sesi BES yine alanlarda bundan sonrada alanlarda olmaya devam edecek” dedi.

BES’in yetkili olduğu dönemde kazanılmış hakların Büro Memur Sen’in yetkili olduğu dönemde gasp edildiğini söyleyen Nazlı Kökat “Sendikamızın Adalet Bakanlığında yetkili olduğu dönemlerde Adalet Bakanlığı ile yapılan Kurum İdari Kurulu Görüşmelerinde yargı çalışanlarına havuz paralarının dağıtılması, iş yoğunluğu nedeniyle sürekli fazla mesai yapan yargı emekçilerine fazla mesai ücretinin ödenmesi ve ulaşım yardımları v.b pek çok kazanımlarımız olmuştur. Bundan sonrada kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak ve taleplerimizi elde etmek için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz” dedi.

Nazlı Kökat son dönemde kamuda artan performans uygulamalarını da eleştirerek “Adalet Bakanlığından taleplerimizin yanında tüm kamuoyu ve AKP iktidarının bilmesini istiyoruz ki iş güvencemizden asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Performans uygulamalarına boyun eğmeyeceğiz… Rotasyon uygulamalarına dur diyeceğiz! Bizlerin mücadelesi “İnsanca yaşam, güvenceli iş, güvenli gelecek” mücadelesidir. Bu talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Taleplerimiz için mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here