CHP Genel Başkan Yardımcısı  ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’daki orman yangınları ve tahribatını TBMM gündemine taşıyarak, “Antalya’da yangınlarda ne kadar orman alanı zarar gördü? Yangınlardan sonra ne kadarlık orman alanının vasfı değiştirildi” diye sordu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Antalya’da orman yangınları, orman alanlarından madencilik, ulaştırma, enerji ve benzeri yatırımlar için yapılan tahsisler nedeniyle ciddi bir tahribat ortaya çıktığını kaydetti. Yalnızca 2017 yılında ormanlık alanlarda 226 yangının çıktığı ve 2 bin hektarlık orman alanının zarar gördüğünün bildirildiğini hatırlatan Budak, “Antalya’da özellikle turizm merkezlerine yakın bölgelerde sık sık yangınlar yaşanması yangınların kasıtlı çıkarıldığı kuşkusunu uyandırmaktadır” dedi.

Antalya orman varlığında 2002-2017 döneminde nasıl bir değişim yaşandığı konusunda bilgi isteyen Budak, “Son 10 yılda Antalya’da kaç orman yangını çıkmış ve bu yangınlarda ne kadar orman alanı tahrip olmuştur? Antalya’da yangınların yaşandığı bölgelerden hangilerinde ve ne kadar büyüklükteki alanda yeniden ağaçlandırma çalışması yapılmıştır? Yangın sonrası orman vasfı dışına çıkarılan alanlar var mıdır? Bu alanlar nerelerdedir ve hangi amaçla değerlendirilmektedir? Antalya’da son 10 yılda madencilik, ulaşım, turizm ve benzeri nedenlerle orman alanlarından ne kadar tahsis yapılmıştır? Konularına göre tahsis yapılan orman alanlarının büyüklüğü nedir? Ormanlara yönelik yasadışı müdahaleler kapsamında; Antalya’da son 3 yılda ne kadar orman alanı zarar görmüştür? Ormanlara zarar veren kişilerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır? Bu alanlardan orman vasfı dışına çıkarılanların büyüklüğü nedir?” sorularına yanıt istedi.

ANADOLU ENGEREĞİ TEHDİT ALTINDA
Antalya’nın Geyik Dağları bölgesinde Anadolu engereğinin bir alt türü olan ve literatüre “Vipera anatolica senlikli” olarak giren yılan türünün yaşam alanı, mermer ocağının faaliyetleri nedeniyle tahrip olduğuna da dikkat çeken Budak, “Antalya’nın Geyik Dağları bölgesinde yaşayan Anadolu engereğinin bir alt türü olan ‘Vipera anatolica senlikli’ Bakanlığınızın kayıtlarında bulunmakta mıdır? Bu türün korunması için Bakanlığınız bir çalışma yürütmekte midir? Nesli yok olma tehlikesi altında bulunan tür ve bunların yaşama ortamlarının korunması esası doğrultusunda, Geyik Dağları bölgesinde engerek yılanının yaşam alanına zarar veren mermer ocağının faaliyetleriyle ilgili bir çalışma yürütülmüş müdür? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır?” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here