KESK Antalya Şubeler Platforrmu üyeşleri KESK’li tutuklularla dayanışmak üzere,

Güllük Postanesi önünde  toplanarak basın açıklaması yaptı. Açıklamayı dönem sözcüsü İlhan Karakurt okudu. Basın açıklamasının ardından KESK’li tutuklulara kart gönderildi.

BASINA VE KAMUOYUNA

Yaklaşan yeni yıl vesilesiyle, mücadele değerlerimizi hedef alan saldırılar sonucunda tutuklanan yönetici ve üyelerimizle dayanışmak için kart göndermek üzere buradayız

2012 yılını geride bırakıyoruz. Biz kamu emekçileri için 2012 yılı kara bir yıl olmuştur. Ülkemizi yarı açık cezaevine çeviren AKP hükümeti faşizan uygulamalarıyla emek ve demokrasi güçlerini sindirmeye ve susturmaya çalışmıştır. Hukukun ayaklar altına alındığı yargılama süreçlerinin siyasileştirildiği ve başkanlık sistemini çağrıştıran uygulamalarıyla AKP hükümetinin emek karşıtı ve halk düşmanı yüzü bir kez daha açığa çıkmıştır.

2012 yılına göz attığımız karşımıza kara bir tablo ortaya çıkıyor. Şubat ayında kadın arkadaşlarımıza haziran ayında ise sendikacı yöneticisi arkadaşlarımıza karşı operasyon çekilip gözaltına alınmışlar arkasından da asılsız suçlamalarla tutuklanmışlardır. Suçlamalara baktığımızda sendikal faaliyetlerin Van depremzedeleriyle dayanışmanın ve kadın haklarının öne çıktığını görüyoruz. Anlaşılan AKP hükümeti bizlerin sendikacılık yapmasını istemiyor.

Tabii sendikacılığa karşı olduklarını da söyleyemeyiz. Hükümetin istediği kendisine bağımlı, iliştirilmiş, yandaş sendikalardır. Biz ise başta kamu emekçileri olmak üzere tüm ezilen ve sömürülen halkın bağımsızlık, demokrasi, iş ekmek taleplerinin temsilcisi olmaya ve bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz. İşte sendika yöneticilerimize yönelik operasyonların arkasında bu duruşumuz ve tutumumuz yatmaktadır. Amaç bizleri itibarsızlaştırarak tasfiye etmek ve sendikal alanı yandaş sendikalara açmaktır.

AKP hükümetinin kara kötü uygulamaları sadece operasyonlardan ibaret değildir. Kademeli eğitim sistemi ile eğitim tamamen ticarileştirildi ve imam hatiplerin önü açılarak eğitim gerici bir niteliğe büründürüldü. Sahte sendika yasasıyla kamu emekçilerinin grev ve toplu sözleşme hakkı yasaklandı. Toplu değil tekli sözleşme yaparak tüm kamu emekçilerine sadaka niyetine ücret artışları yaptı. Hastane birlikleri yasasıyla sağlık hizmeti tamamen ticarileştirildi. Büyükşehir belediye yasasıyla yerel yönetimler tasfiye edilerek halkın yönetime katılması engellendi ve başkanlık sisteminin yolları açıldı.

2012 yılı bütçesinde de asgari ücrete yine bir simit parası kadar bile artış yapılmayacağı anlaşılıyor. Dünyada en yüksek emekli maaşının Türkiye’de olduğunu söyleyen bir maliye bakanına sahibiz maalesef. 2013 bütçesinde kamu çalışanlarına, eğitime, sağlığa ve kamu hizmetlerine ayrılan pay diyanet, silahlanma ve faiz giderlerine ayrılan payla kıyaslandığında onların çok gerisinde kalmaktadır.

Anlaşıldı ki AKP hükümeti bu faşizan uygulamalarıyla aslında kendi sonunu hazırlamaktadır. Çünkü halkına yabancı emperyalistlerin sözcüsü, topraklarımızı NATO’ya açan ve komşularıyla düşmanlaşan bir hükümetin ömrü çok fazla olmayacaktır. Çünkü bu uygulamaların sonucunda AKP hükümeti halk desteğini kaybederken emek ve demokrasi kitleselleşerek 2013 yılını daha güçlü ve daha mücadele bilinciyle karşılayacaktır.

En son ODTÜ öğrencilerine yönelik polis saldırısı, hükümetin 2012 yılının bir aynası oldu. Katliamlarla gözaltılarla, tutuklamalarla geçen bu 2012 yılında halen 68 kamu emekçisi arkadaşımız birlikte binlerce gazeteci, belediye başkanları, milletvekilleri, öğrenciler aydın ve yazarlar cezaevindedir.

2013 yılını çocuklarından, sevdiklerinden eşlerinden ayrı demir parmaklıklar arkasında karşılayacak olan bu arkadaşlarımızın yanlarında olduğumuzu ve en kısa sürede özgürlüklerine kavuşmalarını istediğimizi bir kez daha buradan belirtmek istiyoruz.

Bu amaçla hazırladığımız kartlar üzerinden dışarıdan içeriye dayanışma ve özgürlük elini uzatıyoruz.

2013 yılı tüm Türkiye halkının, kamu emekçilerinin, demokrasi ve emek güçlerinin özgür barış ve kardeşlik içinde geçireceği bir yıl olmasını diliyoruz. Buradan içerideki tüm arkadaşlarımızın yeni yılınız kutluyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here