1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Antalya Demokrasi ve Barış Güçleri bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Partiler, hareketler, sendikalar, meslek odaları ve derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu “Antalya Demokrasi ve Barış Güçleri”  Barış Günü dolayısıyla yürüyüş ve basın açıklaması yaptılar.

Şarampol Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanarak  Kışlahan Meydanına  kadar yürüyen yüzlerce barışsever  yol boyunca “Yaşasın Barış” “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi” “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attılar.

Kışlahan Meydanında Antalya Demokrasi ve Barış Güçleri adına basın açıklaması Hasan Doğan okudu.

değerli antalyalı  barış savunucuları kadın ve erkek arkadaşlar, değerli basın emekçileri

bu gün dünya barış günüdür….ve bu vesileyle bir araya gelmiş bulunuyoruz..

bundan 72 yıl önce alman faşizminin dünyayı kana bulamak üzere polanyayı işgaliyle başlayan 50 milyondan fazla insanın ölümüne yolaçan ve bir okadar da sakat kalmalarına sebep olan ikinci dünya savaşının başladığı gündür,Hitleri bir onbaşıyken yüceltip dünyayı sömürmek üzere emeperyalistlerin çıkarlarının gereği olarak enerji ve hammadde kaynaklarına sahip olmak için yer yüzünü kan gölüne çevirmekten çekinmediler.alman faşizminin arkasındaki güçler asıl olarak sovyet cumhuriyetinin kapitalizmin barbarlığına karşı bir işci cenneti olarak doğan sovyet cumhuriyetinin kazanımlarının gelişmesin den korkuya kapılmışlardı ve bu kokularının kaynağını ne pahasına olursa olsun yok etmek istiyorlardı.saldırmazlık anlaşması yürürlükteyken bile bu işci cumhuriyetine saldırmaktan çekinmemişlerdi.Emperyalist güç odaklarının kar hırsı çoğu sovyet vatandaşı milyonlarca insanın hayatına mal oldu.her ne kadar yıllar sonra birleşmiş milletler eylül ayının üçüncü salı gününü barış günü ilan etsede asıl olarak sovyetlerin ve varşova paktı ülkelerinin savaşın başladığı gün olan 1 eylülü dünya barış günü olarak ilan edip kutlaması bu günlere kadar devam eden bir hatırlama  vahşeti kınama ve faşizmin barbarlığını unutturmamaya vesile olmaya devam ediyor.

değerli kardeşler içinde geçtiğimiz günlerde bile bugün hala emperyalist haydutluğun ve kaynaklara el koyma nın zorbalıkla savaşla yürütülmek istendiği olaylara  şahitlik etmekteyiz.ve yine hemen mehemen aynı güçler Irak,ı Libya,yı ve daha birçok ortadoğu ülkesini sahte bahanelerle şavaşın ortasına sürüklemekten çekinmiyorlar.asıl amaçlarını gizlemek için demokrasi götürmek tiranları devirmek  diye dile getirdikleri amaçların arkasında yeni kaynaklara el koyma olduğu açığa çıkıyor.kendi ülkelerinden daha beter uygulamaların sürdürücüleri başka halkların maruz kaldığı uygulamalardan şikayet ediyor görünmek istiyorlar.dün kardeş ilan edilen diktatörler bu gün bir avuç emperyalistin çıkarına olarak düşman haline sokuluyorlar. ve biz barış severler çirkin sahnelerin seyicisi haline getirilmek isteniyoruz.

Biizim topraklarımızda da yeniden savaş naraları yükseltilmek isteniyor.uçaklar komşu ülkenin topraklarını bombalıyor.her yerde anaların yüreklerine sanki yetmezmiş gibi yeni acılar eklenmeye devam ediyor. bu bayram günün de bile analar  tedirgin beklemeye sevk ediliyorlar.

haksız tutuklamalar bir cezaya  dönüştürülüyor.ve her  türlü barış talebi söz bitti denilerek öteleniyor. burdan çağırıyoruz şimdi diyalog ve konuşma zamanıdır. söz değil ölümler son bulmalıdır.

ancak bazı yandaşlık bile denemeyecek basın erbabının manşetleriyle  yönlendirmeleriyle ortamı son derece gergin hale getirmek istedikleri bizi son derece kaygılandırmaktadır. onların bu çabalarının karşılığında bir beklentileri olabilir a bunlar ne olusa olsun bir insan hayatından daha değerli değillerdir  bu tarz kalemşörleri biraz sağduyuya davet etmek mecburiyetindeyiz.

siyasi hesaplar için kışkırtıcı bir dil ve üslup tan hiç kimse uzun vadede yarar görmemiştir. ve bu ülkenin halklarının yararı barıştan ve demokrasiden geçmektedir diğer yöntemlerin hepsi defalarca denenmiş sorunu çözmediği gibi daha da ağırlaştırmıştır. şimdi bu bayram gününde silahların insanları öldürmesinin durması için herkesi sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.barış güçlerini seslerini yükseltmeye ve savaş kışkırtıcılığına karşı güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz

 

antalya demokrasi ve barış güçleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here