Azra, on yaşında zeki, konuşkan, neşeli, her çocuk gibi gülünce yüzünde güller açan bir çocuk. Ödevlerinde zorlanınca bana geliyor, birlikte çözüyoruz. Bugün de öyle oldu. Ödev bitti. Azra; “Biliyor musun dün bir erkek çocuk beni dövmeye kalktı. Ona dedim ki, beni neden dövmek istiyorsun? Ellerini yumruk yaptı vurma işaretiyle korkutmaya çalıştı. Onun aklını okudum. Öyle bir konuştum ki, beni dövmekten vazgeçti.” Ağzım açık Azra’yı dinliyorum. Ondan öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum. Her çocuktan olduğu gibi.

8 Kasım Çarşamba gecesi, Kadın Danışma Dayanışma Derneği ve Merkezi gönüllüleri arkadaşlarla Bahçelievler Karakolu’nda saatlerce bekledik. Gencecik bir kadına nişanlısının şiddetiyle, hatta “Seni öldüreceğim!” haykırışıyla karşılaştık. İyi ki bizim dernekte toplantımız uzamıştı ve şiddet derneğin önünde uygulanmıştı. Karanlık sokaklarda olsaydı, genç kadının hali nice olurdu bilemiyorum.

Doksanlardan beri kadına yönelik şiddetle mücadelenin içindeyim. O kadar çok şiddet öyküsüyle karşılaştım ki, düşlerimin alamayacağı denli ürkütücüydü. Hepimiz biliriz ki, şiddet genelde en çok güvendiğimiz kişilerden gelir. Artık beni bu konuda hiç bir şey şaşırtmaz derken, çok şaşırdığım, bir olayla karşılaştım. Hem de en yakınımdaydı. Konuşmacı olarak da davet ettiğim bir erkekti. Çünkü kadınları ilgilendiren konularda, genelde o konuda uzman kadınları davet ederiz.O kadar güvenmişim ki kuralı bozup onu çağırmışım.

Antalya’da yaşayan, Önemli bir emek örgütünün yıllarca sendika başkanlığını yapmış, şimdi de bu sendikanın genel başkanı. Emekçiler de ona güvenmişler ki genel başkan seçmişler. O ne yapmış? Kadın yoldaşlarını tekmelemiş, bir kere değil, uzunca zaman şiddet uygulamış. Mobbing uygulamış.

Einstein’ı anımsamamak mümkün değil. Der ya, “Ne kadar az bilgi, o kadar çok ego.” Bu başkan arkadaş, kendi konusunda epeyce bilgilidir. Ona bir diyeceğimiz yok. Ama sanırım ego konusunda kantarın topuzu kaçmış. “Mademki ben başkanım, hem de genel başkan, öyleyse istediğimi yaparım.” gibi bir havaya bürünmüş olmalı.

Her yerde kadına, çocuğa şiddet uygulanıyor. Halk, bundan elbette etkileniyor, kanıksamaya başlıyor. Şiddet de şımarıp yerini sağlamlaştırıyor, daha sık, daha derinleşiyor. Ölümler arttıkça artıyor, yasa uygulayıcılar da duyarsız davranıyor. Çevremiz, şiddet ağıyla örülüyor. Her zaman, her yerde karşılaşır duruma geliyoruz.

Eğer seyirci kalıyorsak, şiddet uygulayanlar kadar suçluyuz. Emekten yana, insandan yana konferanslar verip kalkıp bir de şiddet uyguluyorsak, o zaman en büyük suçluyuz. Kimsenin bize ceza vermesine gerek yok, kendimize en büyük cezayı vermek durumundayız.

Ey eli maşalı başkan! Yapılacak birinci davranış, sendika genel başkanlığından, üyeliğinden istifa etmek. İkinci davranış ise, şiddet uyguladığın kadınlardan ve bütün kadınlardan özür dilemek. Bunu basın açıklamasıyla yapmak.

Kadınlar affeder mi bilemem ama kendi adıma affedemem. Çünkü bir kadın ve emekten yana onun yoldaşı olarak, bu yaptıklarından çok ama çok utandım. İnanamadım. Kulaklarım beni yanıltıyor diye defalarca dinledim. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken, yanı başımızda hem de emekten, insandan, kadının insan haklarından yana olduğunu yıllardır söyleyen birinden gelen şiddet uygulamasının utancı, emek örgütlerini de şaşırtmıştır. Ama kadınların her zaman haykırdığı sözün doğrulandığını da görmüşlerdir. “Her emek örgütünün ve partinin içinde bağımsız kadın örgütü olmalı.” Hal böyle olursa, kadına yönelik şiddeti yenme umudumuz olur. Şiddetten arınmış bir yaşamı kurabilme umuduyla.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here