Antalya Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü çerçeveseinde düzenleyeceği etkinlikleri bir basın toplantısı ile duyurdu.
Eğitim Sen Antalya Şubesinde gerçekleştiren açıklamaya kadın örgütleri temsilcileri katılırken ortak metni Selin Ekin Tucaroglu okudu.

25 Kasım 1960 tarihi, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatöre karşı mücadele yürüten Patria, Minerva ve Maria Mirabel kızkardeşlerin askerler tarafından tecavüz edilerek katledildikleri tarihtir. Mirabel kızkardeşlere yapılan bu insanlık dışı katliam “kelebeklerin katli” olarak geçti tarihe ve Dominik halkının bu olaya haklı öfkesi ve direnişi bir yıl içinde diktatörü devirdi. Mirabel Kızkardeşlerin anısına, Birleşmiş Milletler 1999’da 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak ilan etti. Her 25 Kasım’da dünyanın her yerinden kadınlar seslerini birleştiriyor, erkek devlet şiddetine karşı mücadele bayraklarını yükseltiyorlar.

Bu 25 Kasıma uzun süredir devam eden pandemi koşullarında gidiyoruz. Dışarda virüs evde şiddet artıyor.

Pandemi öncesinde olduğu gibi bu süreçte de, ısrarla koruyucu ve önleyici mekanizmaların, yasaların uygulanmamasına karşı, kadına yönelik şiddeti artıran her tür politika ve söyleme karşı, her biri kadın mücadelesi ile kazanılmış haklarımıza, yasalara sahip çıktık, kadınlar olarak tüm dünyada direnişteydik, isyandaydık.

Covid 19 Pandemisiyle derinleşen ekonomik krizle birlikte, kadına yönelik ayrımcılık, şiddet ile kadın işsizliği ve yoksulluğu bilinçli olarak uygulanan hükümet politikalarıyla arttı, kadınlar artan ev içi şiddete karşı savunmasız bırakıldı. İnfaz yasasıyla suç faili erkekler suç mahallerine gönderildi, çocuk istismarcıları affedilmek, istismar meşrulaştırılmak istenildi. Bizi koruyan yasalar, İstanbul Sözleşmesi hedef alındı.
Ancak bilinmelidir ki, biz kadınlar;

Devletin bizi yok sayan, kadın düşmanı politikalarına ve erkek şiddetine karşı sessiz kalmıyor; sözümüzü söylemek mücadelemizi büyütmek için sokağa çıkıyoruz! Emeğimize, bedenimize ve kimliğimize sahip çıkmak için; sömürüye, milliyetçiliğe, militarizme, homofobiye ve savaşa karşı kadınların mücadelesini ve dayanışmasını yükseltmek için alanlara çıkıyoruz.

LGBT+ bireyleri yok sayan, işyerlerinde ve sokaklarda fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik, sosyal ve sözel şiddete maruz bırakan, nefret cinayetlerine göz yuman politikaları reddediyoruz.

Biz kadınlar; tüm baskı,dayatma,şiddet ve erkek iktidarınıza karşı, tıpkı Dominik Cumhuriyetinde diktatöre karşı mücadele eden Mirabel Kızkardeşler gibi yılmadan, usanmadan, korkmadan mücadeleye devam edeceğiz. kadın ve erkeklerin eşit olduğu bir dünyayı kurana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Şiddetsiz bir dünya talebimizi daha güçlü haykırmak için bütün kadınların sesini, sesimize katmaya çağırıyor, Eşit ve Özgür yaşamı birlikte örelim diyoruz.
Yaşasın kadın dayanışması!

ANTALYA KADIN PLATFORMU 25 KASIM ETKİNLİKLERİ
■ 20 Kasım Cuma günü saat 12.30’de Güllük Postanesinden kadın mahpuslara dayanışma kartları gönderilecek.
■ 23 Kasım Pazartesi günü saat 19,30’da Eğitimsen Antalya Şubesi Terasında film gösterimi yapılacak.
■ 25 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da Attalos Heykeli Önünde basın açıklaması yapılacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here