Ankara’daki Barış Mitingi’nde vahşice katledilenler 100’ü birinci haftasında mumlarla anıldı.
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından saat 18.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende katledilenler için mumlar yakılarak ‘barış’ sembolü oluşturuldu. “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Korkmaz Tedik ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı eylemde, Eğitim-Sen Antalya Şubesi Müzik Topluluğu türküler söyledi.

. “Acımız da büyük! Öfkemiz de! Yastayız! İsyandayız” pankartının açıldığı eylemde; KESK, DİSK, TMMOB ve TTB imzalı basın açıklaması okundu.
Ortak açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “10 Ekim 2015’te Ankara tren Garı önünde ülke tarihinin en büyük katliamı göz göre göre yaşandı. 100 arkadaşımız iktidarın koruyup kolladığı gerici faşist IŞİD çetelerince katledildi. Katledilenler öğretmen, mühendis, makinist kısacası emekçiler ve dostlarıydı. Soysuzlar, vicdansızlar, kanla beslenenler, katiller; katliamın sorumlusu olarak adeta bizleri, katledilenleri ilan etti. Biz emek ve meslek örgütleri olarak barışı haykıran ve barışa sahip çıkan bir eylem yaptık. Bizim amacımız Kaçak Saray’daki diktatörün oluşturduğu savaş iklimi ve ortamını dağıtmaktı” dedi.

Katliamın ardından yasın bile neredeyse yasaklandığını ifade eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cenazelerimiz verilmemiş. Olay yerine karanfil koymamızdan, çeşitli anmalara kadar birçok etkinliğimiz polis engeliyle karşılaşmıştır. Cenazelere soruşturma açılmış. ‘Yastayız, isyandayız’ diyerek iş bırakan emekçilere yönelik baskılar artmıştır. İlk andan itibaren sosyal medyaya ve daha sonra da medyaya sansür başlatılmıştır. Bu bombalı saldırıda çok sayıda arkadaşımızı, kardeşimizi, canımızı, dostumuzu, sevdiklerimizi yitirdik. Eşimizi, kızımızı, oğlumuzu yitirdik. Onlarca arkadaşımızın da hastanelerdeki tedavisi sürüyor. Yüreğimiz yanıyor. Yastayız, isyandayız, unutmayacağız, unutturmayacağız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here