2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 21’inci yılında, yaşamını yitirenleri anmak

ve katliamı protesto etmek için toplanan binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Antalya’da düzenlenen anma için Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla toplanan binlerce kişi Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Sivas katliamında katledilenlerin fotoğraflarının taşındığı, ve “Sivası’ın Hesabını Soracağız, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Gerici, faşist, halk düşmanı AKP, Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganlarının atıldığı yürüyüşte taşınan dövizlerle katliamın ve sorumluları protesto edildi.
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma programı öncesi yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ne yazık ki Madımak katliamıyla yüzleşemedi, arkasındaki karanlığı aydınlatamadı. Tıpkı Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden gençlerimizin katillerinin yargı karşısına çıkarılmaması gibi. Kızıltepe’de 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın öldürülmesinden de, 12 yaşındaki Koray Kaya’nın Madımak’ta ateşe verilmesinden de ve 14 yaşındaki Berkin’in öldürülmesinden de sorumlu olan devlet aynı devlettir.”

Anadolu coğrafyasında farklı ulus, milliyet ve inanç gruplarından insanların Türk-İslam potasında eritilerek ‘makbul yurttaşlar’ yaratmanın bir devlet politikası haline geldiğinin savunulduğu açıklamada, “Aynı zihniyet Soma’da yüzlerce işçinin ölümü karşısında ‘Bu işin fıtratında var’ söylemiyle taşeronlaşmanın, sömürünün, vahşetin üzerini örtüyor” denildi. Açıklamanın ardından Antalya’da anma programı tek kişilik tiyatro oyunu ve semah gösterisiyle sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here