Red Hack iki gündür YÖK’ün elindeki üniversitelere ait birçok yolsuzluk belgesini yayınlıyor.

Başka bir ülkede olsa, bu belgeler yayınlandıktan sonra yer yerinden oynar, yolsuzluklara isimleri karışanlar hemen istifa ederdi. Ama bizim ülkemizde genelde her şey olunuyor ama rezil olunmuyor. Bırakın istifayı, adam akıllı açıklama yapan bile yok. YÖK, yaşanan yolsuzluk rezaletiyle ilgili açıklama yapacağına, Red Hack hakkında suç duyurunda bulundu. Ayrıca basına da bu konuyla ilgili yayın yapmamalarını, yapanlar hakkında yargıya başvuracaklarını açıkladılar. Yüzsüzlüğün bu kadarı ancak bizim ülkemizde olur.  Adı yolsuzluğa karışmayan üniversite ya da rektör yok gibi. “Sıra Akdeniz Üniversitesi’ne gelecek mi” diye bekliyorduk. Beklememize gerek kalmadı, Red Hack dün geceden itibaren Akdeniz Üniversitesi’ne ait yolsuzluk belgelerini yayınlamaya başladı. Neler yok ki o belgelerde; tüm inşaat ihalelerin de yapılan usulsüzlükler,  seçim öncesi dağıtılan dizüstü bilgisayarların alımında yapılan usulsüzlükler, resmi belgede sahtecilik, devletin zarara uğratılması…

Derse girmedikleri halde, derse girmiş gibi gösterilip alınan paralar, gündüz derslerine girenlerin gece derse girmiş gibi gösterilip fazla para ödenirken, gece derse giren öğretim görevlilerinin gündüz derse girmiş gibi gösterilmesi.  Üniversite içinde yapılan stadyum ve Hukuk Fakültesi inşaatlarının, cemaat adını kullanan Özyürt ve Simya firmalarına verilmesi.

Olbia Çarşı’nın işletme ruhsatının, usulsüz şekilde iptal edilip yine usulsüz şekilde Rektör İsrafil KURTCEPHE’nin abisi Yahya KURTCEPHE’nin iş ortağı Ersin DAĞ’ın kayınbiraderi İsmail KOÇ’a ait İnan Gıda’ya iki yıllığına kiralandığı. Yahya KURTCEPHE’nin, gizli olarak İnan Gıda’nın işlerini takip ettiği. Olbia Çarşısı’nda olduğu gibi, Yakut Çarşısı’nın da kanuna aykırı bir şekilde pazarlık usulu verildiği, bu pazarlığa belirlenen üç firmanın çağrıldığı ve bu firmalardan birine verildiği. Ve tüm bu usulsüzlüklerdeki isim, İsrafil KURTCEPHE’nin abisi Yahya KURTCEPHE. 

Üniversite paralarının, Ziraat Bankası Üçkapılar hesabında tutulması karşılığında Yahya KURTCEPHE’ye Ziraat Bankası’nın tamirat işinin verilmesi, bütçe daire başkanı ile sosyal tesis müdürünün on günlük Transatlantik gezisine gönderildiği. İşlerin, bütçe başkanı ve Üçkapılar Şube Müdürü Çağatay isimli şahıslarla organize edildiği.  İş Bankası’ndan alınan promosyon ücretiyle makam aracı varken, makam aracı olarak Mercedes marka yeni bir otomobil alınması. Yayınlanan belgelerde, derleyebildiğim belgeler detaylı okunduğunda, yolsuzluklar daha net görünüyor. Okumak isteyenler için belgelerin yayınlandığı linki* aşağıda veriyorum. Tüm bu belgelerden sonra İsrafil KURTCEPHE istifa eder mi? Hiç sanmıyorum. Cumhurbaşkanı’nın teveccühüyle rektör olacağına inanan ve bu teveccühe mazhar olan KURTCEPHE’nin bu pervasızlığının ardında da bu teveccühün özgüveni var. Bu sadece KURTCEPHE’de yok, diğer rektörlerde de var. Sırtlarını iktidara dayamanın rahatlığıyla bu kadar pişkince davranabiliyorlar. İşte bu rahatlık sayesinde, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü “Ben zenci miyim, neden araç almayayım?” yüzsüzlüğünü gösterebiliyor. Tüm bunlara rağmen bu skandalı soruşturacak cesur bir savcı çıkacak mı? Bekleyip göreceğiz.

* https://docs.google.com/open?id=0Bw2rbrzyf2WnVUhyOG1WQXNwZ0k …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here