Antalya da bu yıl Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs kitlesel kutlamaya sahne oldu.

Türk -İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği’nin öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge binlerce kişi katıldı. Aydın Kanza Parkında bir araya gelen binler Cumhuriyet meydanına yürüdü.

Şenlik havasında yürüyüş
Saat 13.00 sıralarında Aydın Kanza Parkı’nda toplanmaya başlayan binlerce kişi, yoğun güvenlik önlemi altında Güllük ve Cumhuriyet Caddesi güzergahını kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Şenlik havasında geçen yürüyüşte vatandaşlar slogan atarak 1 Mayıs’ı kutladı. Sahneye çıkan komite üyeleri, Şanlıurfa’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’tan yola çıkan işçileri taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesinden duydukları üzüntüyü aktardı.

Ortak paydada buluşuyoruz

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalığa hitap eden Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Cemil Ünal, basın açıklamasını okudu. Ünal, “1 Mayıs’ta gündemimizi, geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Acımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimleriniz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız iş yeri farklı olsa bile işçi emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz” dedi.


Yaşasın Birlik, Mücadele ve Dayanışma

KESK adına konuşan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise 1 Mayıs’ı kutlayarak, “İşçi sınıfı için mücadele eden, halkların kardeşliğine inanan yüz binlerce, milyonlarca işçiye, emekçiye, yoksula ve devrimciye selam olsun. 1 Mayıs ezilenlerin, dışlananların, yok sayılanların, yoksulların, işsizlerin, köle koşullarında insafsızca çalıştırılanların, mücadelelerini birleştirdikleri bir gündür. Ülkemiz ve gençlerimizin geleceği için, doğamıza ve kentimize sahip çıkmak için, kıdem tazminatı hakkımız için, kamuda haksız yere işten atılan yüz binler için, Ankara Gar katliamı ve tüm katliamlarda yitirdiklerimiz için, 1977 ve tüm 1 Mayıs şehitlerimiz için yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması” şeklinde konuştu.

Miting Tertip komitesi adına konuşmayı yapan Genel-İş üyesi Olcay Şimşek, “Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program ne olursa olsun bizler için IMF programıdır” dedi. “Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir” diyen Şimşek, “Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti yetmemiş gibi şimdi de emekli olmayı zorlaştıracak kararlar almayı planlıyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından halay ve müzik gösterileriyle devam eden kutlamalar sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here