Antalya’da UKOME Genel Kurulunun aldığı karar ile toplu ulaşıma yüzde 15 oranında zam yapılmasına  EMEK Partisi ve SOL Parti il örgütlerinden  ayrı ayrı tepki geldi.

Zammın geri çekilmesini talep eden EMEK Partisi  İl Başkanı Hasan Alkan  ve SOL  Parti İl Başkanı Aysel Aydın  yaptıkları açıklamalarda “Ülkede işsizlik, yoksulluk alıp başını giderken, her gün işe gidip gelirken kalabalık toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan emekçiler, ölüm ve açlık arasında kalmışken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu ulaşım zammı derhal geri çekilmelidir. Sosyal belediyeciliğin gereği özel halk otobüsü sahiplerinin çıkarını değil halkın çıkarını gözetmektir. Ulaşım kamusal hale getirilmeli özel halk otobüsü uygulamasından vazgeçilmelidir.” denildi.

Değerli basın emekçileri;

Ulaşım zammının geri çekilmesi için change.org adresinde başlattığımız kampanyamıza tüm halkımızın katılımını bekliyoruz.

Link: http://chng.it/PbKGGw8M87

Değerli Basın Emekçileri;

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 09.12.2020 tarihinden itibaren, UKOME Genel Kurulu’nun aldığı kararla toplu ulaşıma %15 zam yaptı. Başta Antalya merkez ilçeler ve Alanya’da uygulanacak olan yeni tarife yılbaşından sonra diğer ilçelerde de uygulanacak. Ayrıca daha önce 1 saat içinde yapılan aktarma sayısı da bire düşürülmüştür.

Zamlı tarifeye göre 3.20 TL olan tam ücret 3,65 TL’ye, 2,70 TL olan emekli 3,15 TL’ye, 2,70 TL olan öğretmen 3,15 TL’ye, 1,20 TL olan öğrenci biniş ücretleri 1,80 TL’ye yükseltilmiştir. Ne yazık ki özellikle çalışanların uzak mesafede ihtiyaç duyduğu aktarmalar da 1 ile sınırlandırılmıştır.

İktidarın 2021 yılı  Bütçe ve Asgari Ücret görüşmeleri yaptığı günlerde alınan bu karar, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de derinden etkileyen salgın hastalığa rağmen alınmış ve krizin yükü yeniden emekçi halka yüklenmiştir.

Salgın hastalığının 2. dalgasıyla birlikte, artan vaka ve ölümler ne sarayın ne de patronların umurunda değildir. Ekonomi çarklarının dönmesi için her defasında sermaye güçlerine başvuran iktidar, patronların isteği üzerine karantina günlerini kısaltmış, artan enflasyon ve kur farkından dolayı asgari ücret erimiş, alınan ücretler en temel ihtiyaç olan beslenmeyi dahi karşılayamaz hale gelmiştir.

Çalışarak geçimini sürdüren emekçi halkın, artık cebinden 1 kuruş bile eksilmesine tahammülü yoktur.

Ülkede işsizlik, yoksulluk alıp başını giderken, her gün işe gidip gelirken kalabalık toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan emekçiler, ölüm ve açlık arasında kalmışken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu ulaşım zammı derhal geri çekilmelidir. Sosyal belediyeciliğin gereği özel halk otobüsü sahiplerinin çıkarını değil halkın çıkarını gözetmektir. Ulaşım kamusal hale getirilmeli özel halk otobüsü uygulamasından vazgeçilmelidir.

Değerli basın emekçileri;

Ulaşım zammının geri çekilmesi için change.org adresinde başlattığımız kampanyamıza tüm halkımızın katılımını bekliyoruz.

SOL  Parti İl Başkanı Aysel Aydın

…………………………….

Değerli Basın Emekçileri

Antalya merkezde uygulanacak olan yüzde 14 zamlı tarife ile daha önce 3.20 lira olan tam ücret 3.65 liraya, 2.70 lire olan emekli 3.15 liraya, 2.70 lira olan öğretmen 3.15 liraya, 1.80 olan öğrenci biniş ücreti 2.20 liraya yükseltildi. Ayrıca 1 saat içerisinde yapılan aktarma sayısı da bire düşürüldü.

Korona salgınıyla beraber hayatlarımız birçok yönden ‘’yeni normal’’ e adapte edildi. Bu dönemin insan sağlığının ön planda olacağı, sirkülasyonun azaltılacağı, son derece dikkatli denetimler çerçevesinde geçeceği söylendi. Ancak şirket mantığıyla yol alan Tek adam rejimi  biz işçi ve emekçileri şaşırtmadı. Hastanelerde kuyruklar, azaltılan toplu taşıma hatlarında sıkış tepiş işe giden emekçiler…

TL’nin değer kaybı, ülkemizde sınai üretim kısıtlılığıyla birleşince bütün tüketim mallarına yoğun bir zamla karşılaştık. Kasası boşalan devlet, halktan para istedi, iban numarası verip yüzsüzlüğünü pekiştirdi. Yetmedi, bu da kapatamazdı 20 yıldır ülkeyi aile şirketine çeviren oligarkların zararını. Ulaşım sektörü de bu zamlardan nasibini aldı.
Sadece Antalya özelinde 16 ayda ulaşıma 2. zam yapılırken, sorumlular, ‘’ne yapalım kardeşim, her şey zamlanıyor, dolar dalgalanıyor, benzin artıyor’’ gibi bahanelere sığınıyorlar. Henüz asgari ücret belirlenmemişken yapılan bu zamları meşrulaştırmanın en ucuz yolu. Keşke en insani ihtiyaçlarımız da bu kadar ucuz olsa…

İlimizde binlerce işçi sezonun kapanması ve pandemi gerekçe gösterilerek ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneğine mahkum edilerek hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi ulaşıma yapılan zamlar yeni bir yük olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüz koşullarında, kapitalizmin dar ufuklarında, insani ihtiyaçlarımızın parasız olması hayal gibi gelebilir ama değil. Kapitalist sınıfların kesesini doldurmayan, üretimi kolektif sahiplenen bir toplumda, bunların ücretsiz olması elde edilen gelirin çok az bir kısmıyla dahi mümkün.

Buradan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ ne sesleniyoruz:

 Ulaşım hakkımızın kamu-özel ortaklığı usulünde şirketlere peşkeş çekilmesine son verilsin.

Ülkemizin kaynakları hepimiz için kullanılsın!

Ulaşıma yapılan zamlar geri alınsın.

Toplu ulaşım , pandemi koşullarına uygun bir şekilde düzenlensin.

Tüm toplu taşıma araçları kamulaştırılsın ve ücretsiz olsun!

Hasan ALKAN

EMEK PARTİSİ ANTALYA  İL BAŞKANI

 

 

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here