Şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan zamların geri çekilmesi ve ulaşım hakkı için   topladıkları on binin üzerindeki imzalı dilekçeyi teslim etmek için Dönerciler Çarşısı karşısı  Vakıf İşhanı önünde toplanan yüzlerce kişi Antalya Büyükşehir Belediyesine yürüdü.

Eylemin tüm fotoğrafları için tıklayınız

“Ulaşım Zamları Geri Çekilsin” pankartı ile yürüyüşe geçen yüzlerce kişi yol boyunca “Belediye zamları al başına çal”, ” Susma haykır zamlara hayır”, “Ulaşım zamları geri alınsın” “Ulaşım haktır satılamaz ” “Ulaşım hakkımız söke söke alırız” sloganları attılar. Yürüyüş boyunca halkın ve esnafın alkışlarla eylemcilere yoğun destek verdiği gözlendi.

Büyükşehir Belediye‘si önünde grup adına bir açıklama yapan Yurdagül Gümüş, ‘Sosyal belediyecilik’ anlayışında olan belediyelerin öncelikli olarak hizmette halkın çıkarlarını gözetmek durumunda olduğunu söyledi.

Bu zamlarla belediyenin halkın değil sermayenin çıkarları gözettiğini ifade eden  Gümüş, “ Dünya’ya turizmin aynası olarak gösterilen Antalya’da, turizm emekçileri, mevsimlik işçiler olarak asgari ücret bünyesinde çalıştırılmakta ve yılın yarısında ise işsiz kalmaktadır. Yoksulluğun derin yaşandığı bu kentte, toplu taşıma ücretlerine yapılan bu zam, halkın hayatı ile oynamak demektir’’ şeklinde konuştu.

Ulaşım bir haktır. Satılamaz!

“ Belediye otobüslerinin sayılarının halkın ulaşım ihtiyacını bütünüyle karşılayacak şekilde arttırılmalıdır. Toplu ulaşım halkın ihtiyaçları doğrultusunda saatleri geç saatlere kadar olacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Ulaşım bir haktır. Satılamaz. Ücretsiz olması gereken ulaşım hakkımız, sermayeye peşkeş çekilemez’’

Ulaşım Hakkı Mücadelesi İçin  Birlik üyelerin temsilen seçilen heyet 5 günde toplanan 10 bin imzayı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın yurtdışında olması nedeniyle  Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Özen ile Ulaşım Daire Başkanı Nazif Altınpınar’a teslim etti.

Bir süre yetkilerle görüşen heyet çıkışta yaptıkları açıklamada, gelecek hafta Çarşamba gününden itibaren belediyenin siyah plakalı otobüslerinde 5 TL’lik kartların satılacağını ve bu kartlarla binişin 1,70 TL olacağının söylendiğini bildirdiler. Yurt dışında olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile de pazartesi gününden sonra  görüşeceklerini söyleyen heyet üyeleri ulaşım hakkı mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ettiler.

ULAŞIM ZAMLARI GERİ ALINSIN!

Ulaşım, bugün kentlerin büyümesi ile zorunlu ihtiyaçlardan biridir. Toplu ulaşım bu zorunluluğu kolaylaştırmak için belediyeler tarafından halkta hizmet olarak yapması gereken görevidir Sosyal belediyecilik anlayışında olan belediyeler öncelikli olarak bu hizmette  halkın çıkarını gözetmek zorundadır. Fakat belediyelerin birinci görevlerinden biri olan ulaşım, Antalya’da belediyenin değil, özel sektörün elindedir. Bu nedenle Antalya Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda Türkiye’nin hemen hemen hiçbir yerinde olmayan bir uygulamaya sahiptir.Belediyenin daha bu yıl aldığı belediye otobüs sayısı ise çok yetersiz ve özel sektörün dolmuşları ile aralarında hiçbir fiyat farkı yoktur.

AKP iktidarının, asgari ücrete, emeklinin, emekçilerin maaşlarına en fazla % 4 zam yaptığı günümüzde, Antalya’da belediyesi toplu ulaşım araçlarına %13 ile  % 42 oranında zam yaptı. Toplu ulaşımı özel sektörün elinde olan belediye, bu zamlarla bir kez daha gösterdi ki,  halkın değil sermayenin çıkarlarını gözetiyor. Dünya’ya Türkiye’nin turizm aynası olarak gösterilen Antalya’da, turizm emekçileri, mevsimlik işçiler olarak asgari ücret bünyesinde çalıştırılmakta ve yılın yarısında ise işsiz kalmaktadır. Yoksulluğun derin yaşandığı bu kentte, toplu taşım ücretlerine yapılan bu zam, halkın işine, hastaneye, çocukların okullarına gitmesine engeldir. Nüfusunun çoğu dar gelirli olan Antalya halkının bu zamlarla ulaşım hakkı da elinden alınmış durumdadır. Bu da işine, hastaneye gidemeyen  halkın hayatı ile oynamak demektir.

Antalya’da ulaşım kangrenleşen bir sorundur. Belediyenin otobüslerinin yetersiz olması özel sektörün söz sahibi olmasını sağlıyor.  Bu da belediye ile özel sektör arasındaki rant olarak halka % 40’lık zam olarak yansıyor. Ulaşım hakkımızın sermayenin sömürü aracı olmasını istemiyoruz.

Halk yoksullukla boğuşurken, belediyenin, sermayenin çıkarına yaptığı bu zam adaletsizliktir. Belediyenin kamu görevi olan ulaşımın, halkın yararı için kolaylaştıracak bir şekilde düzenlenerek, zamların derhal geri çekilmesini istiyoruz.

Belediye otobüslerinin sayıları halkın ulaşım ihtiyacını bütünüyle karşılayacak şekilde artırılmalıdır.

Toplu ulaşım halkın ihtiyaçları doğrultusunda saatleri geç saatlere kadar olacak bir şekilde yeniden düzenlenmelidir

Ulaşım bir haktır. Satılamaz. Ücretsiz olması gereken ulaşım hakkımız, sermayeye peşkeş çekilemez.

Bizim taleplerimiz, halkın yararına sosyal belediyeciliğin yapması gereken görevlerdir. Ulaşım hakkımızı istiyoruz. Bu amaçla, Antalya’daki demokratik kitle örgütleri olarak topladığımız imzaları, Antalya halkının belediyeden talepleri olarak, Büyükşehir belediyesine vereceğiz.  Antalya büyükşehir belediyesinin halkın bu talepleri doğrultusunda atacağı her adımında takipçisi olacağız.

ULAŞIM HAKKI İÇİN MÜCADELE BİRLİĞİ


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here