Şehir içi ulaşım ücretlerine yapılan zamlara karşı  “Ulaşım Hakkı  Mücadelesi İçin  Birlik” üyeleri bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenlediler.

Kapalı yol Halk Bankası önünde toplanan ve Attalos Heykel’i’ne kadar yürüyen birlik üyeleri “Ulaşım Zamları Geri Çekilsin” pankartı taşıdılar

Ulaşım Hakkı Mücadelesi İçin Birlik üyeleri yürüyüş boyunca “Belediye zamları al başına çal”, ” Susma haykır zamlara hayır”, “Ulaşım zamları geri alınsın” “Ulaşım haktır satılamaz ” “Ulaşım hakkımız zamsöke söke alırız” sloganları attılar. Yürüyüş boyunca halkın ve esnafın alkışlarla eylemcilere destek verdiği gözlendi.

Haksız kazanç

Attalos Heykeli önünde grup adına basın açıklamasını okuyan ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, zamların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirterek  zamlarının  geri alınmasını istedi. Zamların açıklandığı ilk günden itibaren yürüttükleri mücadeleyi özetleyen Ergen,”Haklı ve meşru mücadelemize her zemin ve koşulda bundan sonra da devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye’de en pahalı ulaşım yapan iller sıralamasında Melih Gökçek’li Ankara’dan sonra Antalya’nın  ilk sıralarda yer aldığını söyleyen Ergen, “Hayat pahalılığı, işsizlik, baskıcı yönetim altında ezilen halka, kendini sosyal demokrat görenler tarafından reva görülen bu zamlar, ulaşımda hem karışıklık  yaratmakta hem de sermayeye haksız kazanç sağlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Zamlar mahkemeye verildi

“Özelleştirmeye son verilemediği ve tercihler halktan yana değil de sermayeden yana kullanıldığı sürece benzer sorunlarla her zaman karşılaşacağız. Talebimiz son derece açık ve net: Ulaşım derhal kamulaştırılmalı, ticarileştirilmesine son verilmelidir. Haklı ve meşru mücadelemize her zemin ve koşulda bundan sonra da devam edeceğiz. Son olarak bir platform üyemiz, ulaşıma yapılan zamların geri alınması için konuyu yargıya taşımış ve yürütmeyi durdurma davası açmıştır.”

 

 

ULAŞIM HAKKI MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin, 10 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere toplu ulaşım ücretlerine yaptığı yüzde 13 ile 42 arasında değişen zamların yaşam koşulları her geçen gün daha kötüye giden yoksul halkımız açısından kabul edilecek, maruz görülecek hiçbir yanı yoktur.

Bu zamların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini ilk günden itibaren her platformda ifade ettik. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’a zamları geri alması için çağrılarda bulunduk. Yürüyüşler, basın açıklamaları yapıp onbinlerce bildiri dağıttık. Topladığımız onbinin üzerindeki imzalı dilekçeyi belediye yetkililerine teslim ettik. Son olarak geçtiğimiz hafta içinde sayın Akaydın’la görüşerek taleplerimizi doğrudan kendisine ilettik.

Görüşmemiz sırasında Akaydın, zamları geri alamayacağını ancak taleplerimiz arasında yer alan “Bir çok semte saat 21.00’den sonra ulaşım sağlanması” konusunda çalışma yürüteceğini ifade etti.

Başta Akaydın olmak üzere belediye yetkilileri, 2008 yılından beri ulaşıma zam yapmadıklarını, mazota bu sürede %60’a varan zam yapılmasını  zamlarına gerekçe olarak ileri sürseler de; bugüne kadar ulaşıma yapılan yaklaşık %70 oranındaki zammı ve 2,5 liralık kartsız binişlerin mantığını hiçbir şekilde açıklayamamışlardır.

Değerli basın emekçileri

Sermayenin kendi çıkarları doğrultusunda dikte ettirdiği ve AKP iktidarının yaptığı zamlarla her geçen gün halkın yaşam koşulları daha da kötüleşmektedir. Bir avuç azınlık dışında nüfusun çok büyük bir çoğunluğunu oluşturan halkımızın dayanacak gücü kalmamıştır.

Hayat pahalılığı, işsizlik, baskıcı yönetim altında ezilen halka, kendini sosyal demokrat görenler tarafından reva görülen bu zamlar, ulaşımda hem karışıklık  yaratmakta hem de sermayeye haksız kazanç sağlamaktadır.

Türkiye’de en pahalı ulaşım yapan iller sıralamasında Melih Gökçek’li Ankara’dan sonra Antalya olarak ilk sıralarda yer alıyoruz.

Değerli basın emekçileri

Özelleştirmeye son verilemediği ve tercihler halktan yana değil de sermayeden yana kullanıldığı sürece benzer sorunlarla her zaman karşılaşacağız. Talebimiz son derece açık ve net: Ulaşım derhal kamulaştırılmalı, ticarileştirilmesine son verilmelidir.

Haklı ve meşru mücadelemize her zemin ve koşulda bundan sonra da devam edeceğiz. Son olarak bir platform üyemiz, ulaşıma yapılan zamların geri alınması için konuyu yargıya taşımış ve yürütmeyi durdurma davası açmıştır.

Bugüne kadar bütün haklar mücadelelerle alınmıştır. Ulaşım hakkı mücadelesini bundan sonra da kesintisiz sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

ULAŞIM HAKTIR SATILAMAZ

HAK VERİLMEZ, ALINIR.

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ.

ULAŞIM HAKKI MÜCADELESİ İÇİN BİRLİK


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here