İstanbul Okmeydanı’nda polis tarafından silahla vurularak öldürülen Uğur Kurt için protesto yürüyüşü düzenledi.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri ile Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla toplanan yaklaşık 1300 kişi grup, Okmeydanı’nda bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği Cemevi önünde polis tarafından silahla vurularak hastaneye kaldırılan Uğur Kurt’ın yaşamını yitirmesini protesto etti.

Kazım Özalp Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan yürüyüş sırasında  sık sık “Uğur’un katili AKP’nin polisi”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme ölüm tek yol devrim” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

 Basın açıklamasını okuyan Rıza Sözen, Aleviler olarak 1600 yıldır saldırılara maruz kaldıklarını ileri söyledi. Evlerinin işaretlendiğini, göçe zorlandıklarını vurgulayan Sözen, “Son 1 yılda 9 canımızı kaybettik. Yıllardır polis havaya ateş ediyor diye yurtseverler katlediliyor. İçinde bulunduğumuz bu yoğun siyasi ortamdan da yararlanarak, ülkemizde Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendiğinin farkındayız. Ülkemizin bize mezar olmaya başladığını, saldırılara ve zulme boyun eğmeyeceğimizi Alevi öğretisi ışığında mücadelemizi sürdüreceğiz. İnanç merkezimiz ev canımıza yapılan bu saldırıyı kabul edilemez buluyoruz. Cemevimize yapılan bu müdahalenin inancımıza ve öğretimize yapıldığını biliyoruz. Saldırının sahiplerinin bulunmasını ve faillerin hesap vermesini istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here