Antalya’nın İbradı İlçesine bağlı Üzümdere Köyü’nde, düzenlenen ”HES Gerçeği”

konulu bilgilendirme toplantısında HES’lere karşı mücadele kararlılığı birkez daha vurgulandı.

Üzümdere Köyü Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği ile Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu’nun birlikte organize ettiği toplantıya katılan yüzlerce kişi HES’lere karşı mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ederek, “Sorunun sadece enerji  sorunu olmadığını  çok iyi biliyoruz. Toprağımıza, suyumuza, doğamıza kısacası yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız” dediler.

Toplantı engellenmek istenmişti

Yapılan her türlü engelleme ve sabote etme girişimlerine rağmen yoğun ilginin olduğu toplantının açılış konuşmasını Üzümdere Köyü Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Alp yaptı.

İbradı İlçesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Düriye Coşkun’un konuşması ardından kısa bir sunum yapan  Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Sözcüsü Mimar Birsen Tanyeri Türkiye’de ve Akdeniz bölgesinde yapılmak istenen HES’lerle ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak  HES’lerin faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşanan sorunları paylaştı.

Geleceğimiz için

Egenda Ege Elektrik Dağıtım San.ve Tic.A.Ş tarafından Üzümdere’de yapılmak istenen herbiri 25 MW gücünde olan iki adet HES’in mutlaka iptal edilmesi gerektiğini ifade eden  Mimar Tanyeri, “Sularımızın satılmasına, kültürümüzün yağmalanmasına ve doğamızın talan edilmesine karşı mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmeliyiz. Sadece bugünümüz için değil geleceğimiz için de, ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi Üzümdere’de de HES’lere geçit vermemeliyiz”  dedi.

Akseki Belediye Başkanı Mehmet Gölcü, Gümüşdamla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sözcüsü Mehmet Özkan,  İl Genel Meclisi Üyesi Ali Erkan, başta olmak üzere çok sayıda kişinin söz aldığı toplantıda mücadelenin her zeminde sürdürülmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı.

İl Müdürlüğü toplantı yapamamıştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından 18 Eylül 2012 tarihinde  yapılmak istenen bilgilendirme toplantısı, gösterilen tepkiler nedeniyle yapılamamıştı.

Fotoğraflara ulaşmak için lütfen  bu linki tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here