“Uludere Katliamı ve Son Gelişmeler” üzerine kampus içinde protesto eylemi gerçekleştirmek isteyen  Akdeniz Üniversitesi Yurtsever Devrimci Demokrat Öğrencilerin önüne önce özel güvenlik  barikat kurdu ardından sivil faşistler  saldırdı.

Öğlen saatlerinde Öğrenci Evi  önünde toplanarak Olbiya’ya  yürümek isteyen Yurtsever Devrimci Demokrat Öğrencilerin önü  özel güvenlik elamanları tarafından kesildi. Bunun üzerine öğrenciler oturma  eylemi başlattı. Yaklaşık 2 saat süren oturma eylemi sırasında öğrenciler “Baskılar bizi yıldıramaz” ‘Katil Devlet Hesap Verecek’, ‘Şırnak halkı yalnız değildir’,  sloganları attılar.

Oturma eylemi devam ederken sivil faşistler taşlarla saldırıya geçti. Saldırıya Yurtsever Devrimci Demokrat Öğrencilerin karşılık vermesiyle kısa süreli bir çatışma yaşandı. İki öğrencinin yaralandığı sivil faşist saldırının ardından Yurtsever Devrimci Demokrat Öğrenciler bir basın açıklaması yaptılar.

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Bugün sizleri 30 yıldır sürdürülen kirli savaşın sivil kanı ile daha da kirletildiği Şırnak’ın Uludere ilçesi, Roboski köyünde meydana gelen katliama dikkatinizi çekmek için çağırdık. Önceki akşam saatlerinde, Diyarbakır askeri havaalanından havalanan 4 savaş uçağı tarafından Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü çevresine yapılan bombardımanda, çoğunluğu 15-20 yaş aralığındaki çocukların olduğu 36 sivil vatandaşımız yaşamını yitirmiştir.

Bu ülkede 30 yıldır genç, kadın, yaşlı ayrımı yapılmadan Kürtlere uygulanmayan hiçbir baskı ve zulüm kalmamıştır. “Kadında olsa çocuk da olsa gerekeni yapılacaktır” diyen zihniyet bu katliamın azmettiricisidir

Bütün bu yapılanlar bir yana tarihin karanlık sayfalarına eklenen bu katliam başta hükümet ve devlet yetkilileri olmak üzere ne yazık ki basın yayın kuruluşlarının büyük bir kısmı tarafından görmezden gelinmiş, adeta kamuoyundan saklanmıştır, Katliama uğrayanlar suçlu olarak gösterilmiş, AKP hükümeti devekuşu misali kafasını kuma gömmüş, hükümette insan kalmamış gibi olayı partinin genel başkan yardımcısı Hüseyin Çelik’e operasyon kazası olarak açıklatmışlardır. Ancak bu ülkede AKP’nin kirlerini kapatacak halı kalmamıştır.

Basın da sıkça şu soru sorulmakta katliamın sorumluları kim diye, biz açık ve net bir şekilde bu vahşetin katili AKP hükümetidir. Tetikçisi ise ordudur diyoruz.  Son olarak bu katliam Kürtlere yapılan ilk katliam değildir. Yıllardır kimliğimiz, kültürümüz ve siyasetimiz üzerinden bize uyguladığınız bütün katliamlara rağmen dimdik karşınızdayız. Kökümüzü kurutamazsınız.

İki gün önce de sabah saatlerinde Amed in merkez Kayapınar ilçesinde özel harekat timi ve polisin bir eve düzenlendiği baskında iki kişi sokak ortasında infaz edildiği olayın birebir şahidi tarafından da doğrulandı.DİHA ajansına konuşan görgü tanığı önce pencereden içeriye polisler bomba attı.Öldürüleceklerini anlayan iki genç balkondan atladılar.Üzerlerinde sadece eşofman vardı ve baksa bir şey yoktu.Polis yanlarına gelerek sıkın kafasına dedi ve infaz ettiler.

Bu gidiş doksanlı yıllara geri dönüştür,başbakanın kürsülerden bağırdığı demokrasi anlayışını gözler önüne seren en güncel örnektir.Hükümetler değişse de devletin katliam politikalarının geçerli olduğu bizlere gösterilmektedir.Tüm Türkiye halklarına , katliamlara ve infazlara karsı dur demeye davet ediyoruz

Katılımcılara ve basın emekçilerine teşekkür ederiz.

 

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ YURTSEVER DEVRİMCİ DEMOKRAT ÖGRENCİLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here