Başta Suriye olmak üzere ülkelerinde ki savaşlardan kaçarak Türkiye’ye gelen mülteci işçiler, kuralsız ve güvencesiz çalışma koşullarınedeniyle iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor.

Antalya’nın Serik İlçesi’nde serada çalışan Suriyeli tarım işçisi 27 yaşındaki Abdulhamid Alakan, fenalaşarak yaşamını yitirdi.

Serik’e bağlı Abdurrahmanlar Mahallesi Çıtlıklı mevkiinde bir serada işçi olarak çalışan Suriye uyruklu Abdulhamid Alakan, çalıştığı sırada fenalık geçirdi. Sera sahibi ve yakınları durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Seraya gelen sağlık ekipleri Alakan’ı alarak Abdurrahmanlar Aile Sağlığı Merkezi’ne götürdü. İlk müdahalesi burada yapılan Alakan kurtarılamadı.

Aile Sağlığı Merkezi’nde cumhuriyet savcılığınca yapılan incelemenin ardından kalp krizi sonucu öldüğü değerlendirilen Alakan’ın cenazesi kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için Antalya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarma olayı soruşturuyor.

Ucuz İşçilik ve Emek Sömürüsü
İşçi sağlığı ve İş güvenliği (İSİG) Meclisinin verilerine göre 2013 yılında yaşamını yitiren 1235 işçinin 22’si mülteci işçiyken, 2014 yılında bu sayı 54’e çıktı. Ölen mülteci işçi sayısı her yıl artarak devam ederken, 2015 yılında 67, 2016 yılında ise 96 mülteci işçi yaşamını yitirdi. 2017 yıl sonunda bu rakamın daha da artması beklenirken mülteci işçilerin can verdiği iş cinayetleri en çok tarım ve inşaat iş kolunda yaşandı.

Mülteci işçiler, gündelik 25- 30 lira yevmiye veya aylık 700- 800 liraya pek çok sektörde sigortasız ve hiçbir sosyal hakları olmadan çalıştırılıyor. Resmi iş izinleri bulunmayan mülteci işçiler, kayıt dışı çalıştıkları için haklarını da arayamıyorlar.

İşçi sağlığı ve İş güvenliği (İSİG) Meclisinin İş Cinayetleri Raporu’na göre 2017 yılının ilk sekiz ayında en az 1338 işçi hayatını kaybetti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here