8 Eylül 2018 Cumartesi gün üçüncü UbuntU etkinliği, Korkuteli Mantarevi’nde yapıldı. İlgi yoğundu. Yurdun her yerinden konuklar vardı. Üç yüz kadar katılımcı ağırlandı. Açış konuşmasını UbuntU gönüllülerinden Kamile Yılmaz yaptı. Konuşmasında hedef kitlenin çocuklar olduğunu vurguladı. Eğitimin rekabete dayalı, yarıştırıcı bir eğitim olduğunu, bunun da çocuklarda özgüven eksikliği yarattığını söyledi. Bu nedenle çocuklara yönelik, “UbuntU Çocukları ve Yaralı Kırlangıç” adında iki kitap yazdıklarını, yoksul okullara ücretsiz dağıttıklarını anlattı.

İlk konuşmacı herkesin tanıdığı; Levent Gültekin idi. Bir saatten fazla konuştu, soruları yanıtladı. Birlik mesajı verdi. “Küçük küçük odalardayız, artık salonda toplanma zamanıdır.” dedi. Ülke sorunlarına değinirken, çözüm önerileri de getirdi.

Mazlum Çimen de müziği ile hem duygulandırdı, hem de coşturdu. Yer sahibi, aynı zamanda UbuntU sevdalısı İsmail Gülel, konukları ağırlarken, gecenin sunuculuğunu da üstlendi.

Birinci UbuntU etkinliği, 2016’da yapılmıştı ve ilk UbuntU plaketi “Barış Akademisyenlerine” verilmişti. Biliyorsunuz onlar barış istedikleri için, üniversiteden atılmışlardı. İkinci etkinlik ise 2017’de yine Mantarevi’nde gerçekleşmişti. UbuntU plaketi, evlerinde öldürülen, Çevreci çift Aysin ve Ali Büyüknohutçu adına kızlarına verilmişti.

8 Eylül 2018 etkinliğinin plaketi, Hasan Kızıl’a verildi. Hasan Kızıl; “Hayat Tamircisi” adıyla, yaralanan, sakatlanan hayvanların, adı üstünde hayatını tamir ediyor. Hiç bir beklentisi olmadan, hayatını bu hayvanlara adamış. Bacağı kırılana bacak takıyor vb. Protezleri de çöpe atılan oyuncaklardan yapıyor. Hatta bir genç adamın kolu kopmuş, ona da kol ve el takmayı başarmış. Hasan Kızıl böylesi güzel, UbuntU felsefesine uygun bir kişilik. Mardin’den kalkıp geldi ve etkinliğe katıldı.

“Biz varsak ben varım” felsefesi olan UbuntU gecesi dolu dolu geçti. Bütün ideolojileri içinde bulunduran ama hiç bir ideolojiye bağımlı olmayan, insan olabilme yolunu savunan, paylaşmayı, dayanışmayı, eşitliği, adaleti isteyen UbuntU, aslında herkesin isteyeceği ve savunacağı bir yaşamdır. UbuntU’yu yaşatmaya çalışan, gönüllülerin emeğine sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here