Kısa adı Dev- Turizm-İş olan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası 1. Olağan Genel Kurulunu topladı. Genel kurulda yeni yönetimini seçen Dev- Turizm-İş’in hedefi Antalya’daki 500 bin turizm emekçisinin sendika çatısı altında örgütlenmesini sağlamak.

Oleyis’in Hak-İş’e katılması ardından DİSK’e bağlı olarak kurulan DEVRİMCİ TURİZM İŞ (Dev-Turizm-İş) 1. Olağan kongresini  19-20 kasım 2011 tarihlerinde Antalya’da ki genel merkez binasında gerçekleştirdi. İki gün süren kongreye aralarında ÖDP,DİP ve CHP gibi siyasi partilerin yanında DİSK ve KESK’ bağlı sendikaların temsilcileri de katıldı.

Genel kurulun açılışında konuşan Genel Başkan Mustafa Safvet Yahyaoğlu, turizmin artık Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış, yüzbinlerce emekçinin çalıştığı dev bir sektör olduğunu söyledi. Örgütsüzlük yüzünden turizm işçilerinin asgari ücret düzeyinde maaşla, günde 12-14 saat çalıştırıldıklarını belirten Yahyaoğlu, Dev-Turizm -İş’in adaletsizlikleri gidermek için kurulduğunu belirtti. Yahyaoğlu, sendikanın merkezinin de 1000 otelin bulunduğu, 500 bin turizm işçisi çalıştığı Antalya’da olmasının bilinçli bir tercih olduğunu açıkladı.

Mustafa Saffet Yahyaoğlu “Milyonlarca turizm işçisinin yüz yıllık kazanılmış haklarının ellerinde alındığın,köleleştirilmeye çalışıldığı,çalışan yoksullar durumuna getirildiği sektörümüzde milyonlarca üyesi olan bir sendika olmak iddiasıyla yola çıktık. Ucuz emek cennetini değiştireceğiz. Çalışanların insanca çalıştığı ve ihtiyacı kadar kazanabildiği, geleceğine yatırım yapabilen kendini geliştirmeye zaman ve para harcayabilen, ailesine, çocuklarına insanca yaşaya bilecekleri,eğitim sağlık beslenme gibi temel ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilecekleri  bir çalışma ortamını, bir iş hayatını birlikte örgütleyeceğiz” diye konuştu.

Birinci olağan kongrede bilanço,tahmini bütçe,hedefler,tüzük değişiklikleri  görüşülerek kabul edildi.  Kongre sonucu yapılan seçimlerle Mustafa Saffet Yahyaoğlu yeniden genel başkan seçildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here