Antalya Kadın Danışma Ve Dayanışma Merkezi’nde Antalya Valiliğ’inin BİZ derneğinin etkinliklerine yasak getirmesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenlendi

Antalya Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamayı Dilek Eldeniz okudu.

Dilek Eldeniz, “Antalya’da 3. kez düzenlenmesi planlanan Onur haftası etkinlikleri dün etkinliğin başlamasına yarım saat kala yasaklanmış, etkinliği düzenleyen Biz Lgbti+ Derneği’nin bu yasağı kınayan herhangi bir etkinlik yapması da yasaklanarak hukuksuzluğa imza atılmıştır. OHAL düzeninde bile örneğine rastlanmayacak bu yasaklar silsilesi, erkek egemen ve homofobik devletin, Lgbti+ nefretinin en büyük göstergesidir. “ dedi.

Basına ve kamuoyuna,
Bugün burada Onur Haftası etkinliklerinin yasaklanmasını teşhir etmek ve karşısında olduğumuzu duyurmak için toplanmış bulunmaktayız. Lgbti+’ lar vardı, varlar ve var olmaya devam edecekler!

Bu sene, Antalya’da 3. kez düzenlenmesi planlanan Onur haftası etkinlikleri dün etkinliğin başlamasına yarım saat kala yasaklanmış, etkinliği düzenleyen Biz Lgbti+ Derneği’nin bu yasağı kınayan herhangi bir etkinlik yapması da yasaklanarak hukuksuzluğa imza atılmıştır.

OHAL düzeninde bile örneğine rastlanmayacak bu yasaklar silsilesi, erkek egemen ve homofobik devletin, Lgbti+ nefretinin en büyük göstergesidir.
Daha geçtiğimiz ay Antalya’da Gökçe Saygın isimli trans kadın cinayetini adeta görmezden gelen valilik, bu yasağıyla homofobi ve transfobi karşıtı mücadeleye de engel olmuştur. Özellikle son yıllarda artan nefret cinayeti ve Lgbt+ şiddetine acilen müdahale etmesi gereken devlet, Antalya’da, İzmir’de Mersin’de ve birçok ilde Onur Yürüyüşlerini yasaklayarak açıkça bu suça ortak olmaktadır.

Yasağı kınamayı bile yasaklayarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasına ve uluslararası sözleşmelere göre suç işleyen Antalya Valiliği bu kararını derhâl geri çekmelidir.

Onur Yürüyüşü anayasal bir haktır, engellenmesi hukuka aykırıdır. Hiç kimsenin ifade özgürlüğümüze müdahale hakkı yoktur.

Bizler Antalya Kadın Platformu bileşenleri olarak, yıllardır omuz omuza eşitlik ve özgürlük mücadelesi verdiğimiz LGBTİ+ arkadaşlarımızın sesi olmak için buradayız.

O yüzden diyoruz ki; “Tüm yasakları yasaklayalım aşkım, biz buradayız!”
Onur haftası boyunca gökkuşağını bulunduğumuz tüm alanlara taşımaya, Lgbti+ görünürlüğününü arttırmaya biz devam edeceğiz.

Unutmayın her yerdeyiz!

Adliyede avukat, hastanede doktor, okulda öğretmen, tramvayda yolcu, otelde işçi, mağazada tezgahtar BİZiz. Her sokak BİZiz, her ev BİZiz, gökkuşağının tüm renkleri BİZiz. Bir kere daha mor bayrağımızı gökkuşağının en parlak renkleriyle donatıyoruz ve dayanışmayı yükseltiyoruz.

“Tüm Yasakları Yasaklayalım Aşkım!”

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Antalya Kadın Platformu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here