Küresel katil ABD’nin ünlü savaş gemisi Abraham Lincoln, 17 Temmuz günü Antalya limanına demirledi.

Bu yüzen savaş makinesi; Körfez savaşı başta olmak üzere, Afganistan ve Irak savaşında da görev yaptı. Milyonlarca masum insanın kanını döken, ABD’nin en önemli savaş makinesi. Ellerinde milyonlarca masumun kanı olan bu gemi ve askerleri kentimizde. Beş gün boyunca burada kalacaklar. Geminin Antalya limanına demirlemesi ulusal medyada da sıkça haber oldu. Tabi ki kanlı eylemleriyle değil, nasıl büyük bir gemi oluşuyla ve Antalya’ya bırakacağı turizm geliriyle.

Bu gelir yerel yöneticilerinde iştahını kabartıyor olacak ki, Abraham Lincoln ve personelinin rahatı için ellerinden geleni yapıyorlar, izzet-i ikramda kusur etmiyorlar. Öyle ki, Antalya Büyükşehir Belediyesi geminin komutanlarını ağırlamakta bir sakınca görmüyor. Konuyla ilgili sendika.org’un* haberi şöyle: “ABD’nin Abraham Lincoln uçak gemisi komutanları, CHP’li Mustafa AKAYDIN’ın yönetimindeki Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, geldikleri 17 Temmuz günü ağırlandı.” Ulusalcı görüşleriyle bilinen Akaydın CHP kurultayında olduğu için, Başkanvekili CHP’li Belediye Meclis üyesi Recep TOKGÖZ, Abraham Lincoln uçak gemisi komutanı Albay John D. ALEXANDER, ABD Deniz Ataşesi Yarbay Michael P. BUCKLEY ve Antalya Deniz Komutanı Deniz Kıdemli Albay İsmail ŞİRİN’i misafir etti. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recep TOKGÖZ, ABD’li komutanlara “Antalya’ya hoş geldiniz” diyerek karşılarken, “Sizi ve filonuzu Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Antalya, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Bu ziyarette Antalya’yı gezmenizi tavsiye ediyorum.” diye konuştu.       Sadece belediye mi? Adeta tüm kamu otoritesi seferber olmuş durumda. Polis, Amerikalı canilerin tırnağına zarar gelmesin diye seferber edilmiş durumda. Niye? Amerikalı caniler rahat rahat yiyip içsin, sarhoş olsun, sağa sola sarkıntılık etsin diye. Utanılası bir durum.

Başkan Akaydın, Ankara’da olduğu için ağırlama merasimine katılamamış ama merak etmeyin burada olsaydı ağırlamayı bizzat kendisi yapardı. Ne hazin değil mi? CHP kongresinde, Emperyalizm karşıtı pankartlar açıp, sloganlar atarken kendi belediyesi baş emperyalist ABD’nin savaş makinesinin komutanlarını ağırlayıp, onlara şehri gezmesini ve kente döviz bırakmalarını öneriyor.

Ne hazindir ki, daha birkaç ay önce bu belediye başkanını Tüm Bel-Sen “Deniz GEZMİŞ Bağımsızlık Ödülü”ne layık gördü. Şimdi o ödülü verenler acaba hicap duyuyorlar mı? Deniz GEZMİŞ ve arkadaşları, Amerikan 6.Filo’sunu Dolmabahçe’den denize dökmüştü. 6.Filo’yu protesto eylemlerine saldıran polis, öğrenci yurdunu basarak Vedat DEMİRCİOĞLU’nu öldürmüştü.  Şimdiyse Deniz GEZMİŞ adına ödül verilen başkan ve onun yönetiminde ki belediye, başka bir Amerikan savaş makinesini kentte ağırlamaktan gurur duyuyorlar. Şimdi Tüm Bel –Sen’e düşen görev, mümkün mü bilmiyorum ama Akaydın’ a verdiği “Deniz GEZMİŞ Bağımsızlık Ödülü”nü geri almaktır. Geçen yazımda da belirttim; ödül hak edene verilir. Akaydın baştan beri bu ödülü hak etmiyordu, etmediğini de bu olayla kanıtladı. Tüm Bel-Sen bu tarihi sorumluluğu bir an önce yerine getirmeli ve ödülü geri almalıdır.

Birkaç sözde Antalya halkına ve esnafına; “Birkaç kuruş kazanmak uğruna bu katil sürüsüne boyun eğmeyin, onurunuzu çiğnetmeyin.”

* http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=46573

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here