İbradı İlçesi Ürünlü mahallesi, Akseki ilçesi ve Manavgat ilçesi Yaylaalanı(Avasın) ve Sevinçköy mahallelerinde DERE ENERJİ A.Ş tarafından kurulmak istenen RES(Rüzgar Enerji Santrali) projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile RES şirketinin yetkililerince bugün Yaylaalanı köyünde düzenlenen “Halkı bilgilendirme Toplantısı” nda söz konusu projeye karşı halk büyük tepki gösterdi.

Dere Enerjinin yapacağı projeyi Çevre ve şehircilikten istediklerini ancak projenin kendilerinde olmadığına dair yazı geldiğini,Bakanlığın resmi sitesinden projeye ulaşabildiklerini anlatan Ürünlü, Yaylaalanı ve Sevinçköy halkı bu projeyi istemediklerini açıkladılar. Ürünlü köyünde oturan aynı zamanda İbradı Belediyesi Meclis üyesi olan Gülsüm Köleoğlu “RES projeleri iyi bir şey olsaydı Bodrum da sökülmeye başlanmazdı. Ormanların içine RES kurulmaz, gitisinler çıplak tepelere kursunlar, zaten İbradı halkı olarak ilçemizde izin verilen 38 tane mermer ocağından muzdarip durumdayız. Dava açmaktan bıktık.şimi de RES çıktı başımıza.RES istemiyoruz. Manavgat ımağı üzerinde kurulacak olan HES projelerine dava açtık iptal ettirdik, aynı bölge şimdi de RES tehdidi altında.” dedi.

Halkın geçim kaynağı olan Defne, Ardıç, Sedir ,Göknar ormanlarının içinde kurulacak olduğunu öğrenen köylüler yaşam alanlarına sahip çıkacaklarını ve bu projenin iptal edilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdiler. Dere enerji A.Ş tarafından yapılacak olan RES projesi Yaylaalanı ve Sevinçköy mahallelerinin ortasından başlamakta.

Ürünlü köyüne ve Üzümdere Yaban hayatı Koruma sahasına 1 km. mesafede bulunan proje alanı aynı zamanda 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında “Ormanlık alanlar ve Makilik, Fundalık ,Çalılık Alanlar” da kalmakta olup bu korunacak alanlar kapsamında. Ayrıca bu bölgenin planları “Oymapınar Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca 17.07.2008 tarihinde onandı.

Bölgede RES ile enerji elde etmek isteyen şirketin 49 yıl boyunca işletmeyi planladığı proje hayata geçerse bölgede hem doğal yaşama , hem yaban hayata, hem de Turizme geri dönüşü olmayan ciddi tahribatlar vereceği aşikar. Zira yapılması düşünülen projede 10 adet direk bulunmakta ve direkler arası mesafe yaklaşık 1 km olduğu göz önüne alındığında Yaylaalanı’ ndan başlayan proje Sevinçköy’ün dibinden yukarı doğru çıkmakta, Irmağı besleyen su kaynaklarının da proje sahasında kaldığından inşaa sırasında dinamit kullanılacağından ciddi zarar göreceğini düşünülmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here