Bir gün önce Antalya’da yaşanan tutuklama ve gözaltılarla ilgili Emek ve Demokrasi Güçleri, Eğitim Sen Şube Binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Ortak açıklamayı okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Hiç kuşkusuz bu tutuklama ve gözaltılar toplumsal muhalefeti ve halkı susturmaya yönelik bir gözdağıdır. Ülkemizde yaratılan korku atmosferini perçinlemek, halkın ve bütün muhalefetin sesi kısılmak istenmektedir.” dedi.

Açıklama sonrası  CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Tüm Emekli Sen Şube Başkanı Mustafa Ayar başta olmak üzere söz alan örgüt temsilcileri, “Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak sürekli artan baskıya karşı direnmeye, karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı savunmaya, eşitliğin, özgürlüğün, kısaca başka bir dünyanın var olduğunu haykırmaya ve mücadelesini yükseltmeye kararlıyız.AKP’nin ne OHAL sopası, ne de diğer faşizan politikaları bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamaz.” dediler

Toplumsal muhalefet ve halk susturulmak isteniyor!
Toplumsal muhalefeti susturma ve etkisizleştirme operasyonları tüm hızıyla devam ediyor. 13 Şubat 2018 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Antalya’da gözaltına alınanlardan Erzincan Üniversitesindeki görevinden KHK ile ihraç edilen Barış Akademisyeni Serdar BAŞÇETİN ile Halkevleri MYK üyesi Kutay MERİÇ, Antalya’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Tutuklamaları protesto edenlere Adliye içinde ve sokakta polis şiddet uyguladı. Bu sırada aralarında Halkevleri MYK Üyesi Betül ÖZTÜRK ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkez Yöneticisi Zeynel CAN ile CHP Muratpaşa Belediyesi Meclis Üyesi Cem KOTAN’ın da bulunduğu dokuz kişi gözaltına alındı.

Hiç kuşkusuz bu tutuklama ve gözaltılar toplumsal muhalefeti ve halkı susturmaya yönelik bir gözdağıdır. Ülkemizde yaratılan korku atmosferini perçinlemek, halkın ve bütün muhalefetin sesi kısılmak istenmektedir.

Değerli Basın Emekçileri
Anayasa’nın askıya alındığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmadığı, hukukun işletilmediği, parlamentonun görevini yapamadığı, yargının bütünüyle siyasal iktidarın güdümüne girdiği, özgür basının susturulduğu, muhalif yapıların baskı altına alındığı, savaş ve şiddetle beslenen bu zorbalık rejimine artık yeter!

AKP’nin iktisadi ve siyasi uygulamalarını beğenmeyen, eleştiren toplumsal muhalefetin bütün kesimlerine yönelik olarak sürdürülen susturma, gözaltına alma, tutuklama furyası hız kesmeden devam etmektedir. Bütün bunlarla hedeflenen, bütün toplumsal muhalefeti susturmak ve etkisizleştirmektir. AKP’nin politikalarını eleştiren her kesim devletin en yetkili kesimlerince tehdit edilmekte, hedef gösterilmekte, haklarında soruşturmalar başlatılarak gözaltı ve tutuklama süreçleri devreye sokulmaktadır. Adeta topluma deli gömleği giydirilmek istenilmekte, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapılan bütün etkinlikler geriye doğru araştırılıp suç oluşturulmaya çalışılmaktadır. OHAL gerekçe gösterilerek uluslararası anlaşmalar, Anayasa ve yasalardaki haklar bile çiğnenmekte, hukuk ve adalet ayaklar altına alınmaktadır. Bu gidişat ülkeyi demokrasiden tamamen uzaklaştırmakta ve diktatörlüğe götürmektedir.

Emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürütenlere yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonları sindirme ve kriminalize etme amaçlıdır.

Değerli Basın Emekçileri
OHAL’in kendisi anayasal düzeni korumaya yönelik olmasına rağmen AKP OHAL’i anayasal hakları ortadan kaldırmak için kullanmaktadır. OHAL, iktidara istediğini yapma ve siyasal hedeflerine uygun zemin yaratma keyfiyeti veren bir araca dönüştürülmüştür.

Değerli Basın Emekçileri
En karanlık dönemlerden birisinde, en karanlık günlerin tam ortasındayız. Evet, “zor” zamanlarda yaşıyoruz. Zor ve karmaşık… Belâlı ve kötü…

İyice anlaşılmasını ve bilinmesini istiyoruz ki; Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak sürekli artan baskıya karşı direnmeye, karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı savunmaya, eşitliğin, özgürlüğün, kısaca başka bir dünyanın var olduğunu haykırmaya ve mücadelesini yükseltmeye kararlıyız.

AKP’nin ne OHAL sopası, ne de diğer faşizan politikaları bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamaz.

Değerli Basın Emekçileri
Ülkemizi bilinmeze ve kaosa sürükleyen bu baskıcı politikalar derhal terk edilmeli, toplumsal muhalefeti susturma aracına dönüştürülen OHAL kaldırılmalı, tutuklananlar ve gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, hukuk tanımaz saldırılara son verilmelidir.

SUSMAYACAĞIZ, KORKMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ!

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here