Antalya Kadın Platformu 25 Kasım Uluslar arası Kadına Karşı Şiddetle

Mücadele Günü kapsamında yapacakları eylem ve etkinliklerle ilgili Eğitim-Sen Antalya Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Antalya Kadın Platformu adına konuşan Dilek Eldeniz  “Kadına yönelik şiddet, kontrol edilemeyen öfke sonucu ortaya çıkan bir şiddet türü olmadığı gibi kişisel bir mesele olmanın da çok ötesinde olup, cinsiyet eşitsizliğinin yol açtığı, eşitsiz güç ilişkisinden doğan toplumsal bir sorundur.

Bu  durum sadece aile içindeki şiddetle sınırlı değildir. Kamusal alanda da söz konusudur. Kadınlar, topluluk içinde ve devlet tarafından uygulanan şiddetin de hedefinde yer alırlar nitekim 25 Kasım gününün dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddet ve mücadele günü olarak anılmasına vesile olan olayda böyle bir şiddet örneğidir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de baskılar, kadınların eşitlik,özgürlük, ve adalet arayışına engel olamayacak.

Bugün yaşadığımız şiddete karşı durabilmenin tek yolunun ;dayanışmayı arttırarak,yan yana gelerek ellerimizi birleştirerek mücadeleyi büyütmek olduğunu biliyoruz.Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele Toplumsal cinsiyet ,eşitsizliğinin giderilmesi ,erkek egemen kültüre karşı mücadele ücretsiz kreş, çalışanlara insanca yaşayacak ücret,iş ve iş güvencesi,Eşit-ulaşılabilir –ücretsiz, nitelikli ve anadilde sağlık ve eğitim hakkı,Sağlığın ticarileştirilmesine karşı mücadele,

Ve en önemlisi de barış içinde bir arada ve kardeşçe yaşamı savunmak için  25 KASIM da yine sokaklarda kapitalizme,erkek egemenliğine,savaşlara karşı artık yeter diyeceğiz. Şiddet hayatımızdan çıkarana dek birlikte mücadele kararlılığı ile tüm kadınları 25 Kasım’da saat 14:00’da Aydın Kanza parkından başlayıp Yavuz Özcan Parkında sonlanacak olan yürüyüş ve basın açıklamasına çağırdıklarını” ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here