Dünyada Turizm Çalışanlarının, Çalışma Koşullarının İyileştirilmesini öneren, 172 Sayılı İLO Sözleşmesini Türkiye’nin de imzalamasını isteyen  Devrimci Turizm İşçileri Sendikası topladığı imzaları muhataplarına gönderdi.

Güllük PTT önünde bir basın açıklaması yapan  Devrimci Turizm İşçileri Sendikası imza formlarını  muhataplarına postaladı.

Değerli Basın Emekçileri;

Birleşmiş Milletler Dünya çalışma örgütü (İLO) 1991 Yılında 27 Eylül ü Dünya turizm işçileri günü olarak kabul etti.

Aynı toplantıda 172 sayılı sözleşme ile Turizm işçilerinin tüm Dünyada çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini ülkelere hedef gösterdi.

Birçok ülke bu sözleşmeyi imzaladı. Aradan 20 yıl geçmesine ve birçok parti hükümet olmasına rağmen, Turizmde ciddi iddiaları ve hedefleri olan Türkiye bu sözleşmeyi imzalamadı.

Antalya da 500 bin Türkiye genelinde 2 milyon sigortalı, sigortasız Turizm işçisi olumsuz koşullarda çalışıyor.

100 yıllık kazınılmış işçi hakları elimizden alınmaya çalışılıyor. 8 saatlik iş günü nerdeyse yok edildi. İşçiler günde 14–16 saat çalışmaya zorlanıyor. Fazla mesai, ücretli yıllık izin, haftalık izin, doğum izni, kıdem ve ihbar tazminatları yok edilmeye çalışılıyor.

Ucuz emek cenneti olmakla övünen Başbakanlarımız, Cumhurbaşkanlarımız oldu.

Biz ‘’DEVRİMCİ TURİZİM İŞÇİLERİ SENDİKASI’’ olarak, Birleşmiş Milletler Dünya çalışma örgütü (İLO) nun Tüm Dünya ya önerdiği,  172 sayılı sözleşmeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirmek ve imzalanmasını sağlamak için bir imza kampanyası başlattık.

Bu gün topladığımız imzaları Hükümet ve mecliste gurubu bulunan partilere yollayarak bu kampanyayı sonlandırıyoruz.

Biz ‘’DEVRİMCİ TURİZİM İŞÇİLERİ SENDİKASI’’ bu imza kampanyasının ve 172 sayılı sözleşmenin tüm sorunları çözemeyeceğini biliyor, örgütlü mücadelemizle orta ve uzun vadede, sorunların takipçisi olacağımıza ve çözeceğimize inanıyoruz.

Turizm çalışanlarının 27 Eylül Dünya turizm işçileri gününü kutlarken, daha yaşanır bir Dünyada, barış ve kardeşlik içinde, insanca çalışılabilir bir iş hayatı istiyoruz.

DEVRİMCİ TURİZİM İŞÇİLERİ SENDİKASI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here