Başbakan, son günlerde kendini dinleyenleri şaşırtıyor.

Ama yine de alkışlıyorlar. Ben başbakanın söylediklerine değil de, alkışlayanlara şaşırıyorum. Örneğin başbakan “Biz nerede zalim varsa onun yanında olacağız” dedi. Salonda hiç bir şaşkınlık yoktu, her şey yolunda gibi orada olan herkes alkışladı. Ya hiç bir sözünü dinlemiyorlardı, ya da alışkanlık gereği, her sözünü alkışlıyorlardı. Basın “Dil sürçmesi” dedi. Sigmund Freud “Dil sürçmesi yoktur, beyin sürçmesi vardır, bilinçaltı vardır” diyor.

Sayın Başbakan yine seçim çalışmalarında halka karşı konuşurken “İş var, aş var, size eş lazım eş” diye bağırdı. Devam etti, “Ana babalarınız size uygun bir eş bulur, onlar bulmazsa bize gelin” dedi. Sadece başbakan değil, Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan “Zorla güzellik olmaz derler ya, sakın inanmayın, zorla güzellik olur” dedi. Haydi Başbakanın dili sürçüyor diyelim, Sosyal Politikalar Bakanının da mı dili sürçtü?

Sevgili okuyucular, bunlar bir dil sürçmesi değil, bunlar akıllarındakinin dışa vurumu. Bunda bir yanlışlık yok aslında. İktidarın kadın hakkındaki düşünceleri bunlar. Kadın onlara göre bir nesnedir, maldır, evlenemez, evlendirilir, hatta üstünde tasarrufları vardır, hem ailenin hem de devletin. Gençlere sanki ev araba veriyorlarmış gibi eş vaat etmek başka nasıl yorumlanır?

İktidar, her zaman kadın bedenini diline doladı. Politikasının ana merkezi kadın bedeni oldu. Şimdi de farklı değil. Oysa şu anda iktidar partisinin kazanabilmesi için kapı kapı dolaşıp ikna turları yapanlar kadınlar. Kadın emeğinin üstüne oturup kadına meta gibi bakan bir partiye, kadınlar neden emek verir? Hatta neden oy verir?

Oysa kadın tam da sokağa çıkmışken, sosyal yaşama karışmışken, onu dört duvar arasına sokmaya çalışan, kuluçka makinesi gibi gören, durmadan kaç çocuk doğurması gerektiğini söyleyen bir partiye neden bunca gönüllülük? Ne diyelim? Testinin içinde ne varsa dışına o sızıyor. Dökme suyla değirmen dönmüyor.

Kadınlar, bedenimizi ve emeğimizi kolay harcamayalım, bize birey gibi bakan partilere, yani eşitlikçi partilere emek verelim, oy verelim derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here