Alın teri toprakta kalan çiftçiler isyan ediyor: Terim’e verilen paranın onda biri bizi kurtarır.
Yüksek maliyetler karşısında çiftçinin sabrı taştı. Antalya’da bir çiftçi, Bakan Fakıbaba’ya, ‘Terim’in maaşının onda biri bize yeter’ diyerek dert yandı

Tarım ve hayvancılıkta gözünü ithalata dikip çiftçinin sorunlarını yıllardır görmezden gelen hükümet, çiftçilerin ayakta durmasını adeta imkânsız hale getirdi. Serbest piyasada belirlenen fiyatlar çiftçinin alın terini karşılamaya yetmezken, gübre ve mazota gelen astronomik zamlar karşısında devlet desteklerinin de yetersiz oluşuyla birlikte çiftçiler soluğu bankalarda alıyor. Bankalar ise çiftçiler borçlarını ödeyemediği taktirde haciz yoluna başvuruyor.

Bu koşullar altında bunalan çiftçiler bir de üstüne doğal afet zararlarıyla boğuşuyor. Antalya’da hortum felaketi sonrası seraları büyük zarar gören çiftçi Ümit Abacı, bölgede incelemede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya, “Fatih Terim’in aldığı paranın 10’da 1’i bizi kurtarır” dedi.

‘Sigorta önündeki engeller kalksın’
Bakan Fakıbaba, Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde hortum felaketinde zarar gören bölgeyi ziyaret etti. Mavikent Bölgesi’ndeki tamamen yıkılan bir sera alanını gezen Fakıba, çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çiftçiler, hortum felaketinin ardından oluşan hasarla ilgili demir ve ürün atıklarının toparlanması, seraların yeniden kurulması ve TARSİM sigortası için önlerindeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Fakıbaba, ziyareti sırasında çifti Ümit Abacı ile sohbet etti. Abacı, “Biz, dilenmiyoruz. Kimseden bir şey rica etmiyoruz; ama gerçekten elinize vicdanınıza koyun, bir milli takımda Fatih Terim’in aldığı paranın 10’da 1’i kurtarır. Bize tapu, belge sorarsanız bu işin içinden çıkamayız. 5 dönümün altına tapu verilmiyor. 3 kardeşiz. 10 dönüm yerimiz var. Birbirimizi öldürmemiz gerekiyor, tapu sahibi olmamız için. Birimiz, ölecek ki birimiz, sahibi olacak. Buraya kadar geldiniz, bizi unutmayın. Bir haftadır balona röveşata atanı seyrediyoruz. Bu enkazı kaldıramazsak biz, yükümüzü sarar, gideriz. Biz, buranın halkıyız. Bizim sigortamız Türkiye Cumhuriyeti. Irak’tan Suriye’ye her yere yardım edildi. Bize de yardım edilsin” dedi.

“İnşallah’ destek vereceğiz”
İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Fakıbaba, şunları söyledi:
“Gerçekten çok üzgünüm. Bir can kaybı olmaması, yaralılarımızın da çok iyi durumda olması, bir nebze olsun mutlu ediyor. Onların dertleri, bizim derdimiz. TARSİM’le ilgili bazı sıkıntılar var ve haklı sıkıntılar. TARSİM’i genişletmek adına neler yapabiliriz, bu hemen olması gereken şeyler. Bakanlar Kurulu’muz pazartesi günü. Cumhurbaşkanı’mıza bu konuları arz edeceğiz. İnşallah, maddi olarak da elimizden gelen desteği vereceğiz.” Bakan Fakıbaba, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, 1000 dönüm kadar sera alanında, 800 dönüm civarındaki bahçe alanında ve bazı evlerde hasar olduğunu, hesabının toplu olarak çıkarılacağını söyledi.

Kaynak:BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here