Emek ve Demokrasi Güçleri “EMPERYALİZME, IŞİD TERÖRÜNE, İSRAİL DEVLETİ KATLİAMLARINA, AKP GERİCİLİĞİNE KARŞI…….TEK YOL BİRLEŞİK MÜCADELE”

başlığı ile bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan yüzlerce kişi “Katil IŞİD Ortadoğu’dan Defol”, “Yaşasın Halkların Dayanışması”,”Katil IŞİD İşbirlikçi AKP” sloganları ile Attalos Meydanına kadar yürüdü. Burada ortak basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar,” Şimdi; Ezidilere ve bölgede yaşayan tüm halklara, inançlara yönelik IŞİD saldırıları ve Gazze’yi yerle bir eden İsrail saldırıları karşısında birlikte davranma ve dayanışma zamanıdır.” Dedi.

EMPERYALİZME, IŞİD TERÖRÜNE, İSRAİL DEVLETİ KATLİAMLARINA, AKP GERİCİLİĞİNE KARŞI…….
TEK YOL BİRLEŞİK MÜCADELE
IŞİD çetesinin ve İsrail Devletinin bölge halklarına karşı insanlık dışı saldırıları sürüyor. İkisi de kendisine benzemeyenlere yaşam hakkı tanımıyor.
Emperyalist devletler ile Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi bölge devletlerinin desteklediği IŞİD çetesi, Irak ve Rojava’da insanlık dışı saldırılarına her gün bir yenisini ekliyor. El Kaide ve El Nusra’dan sonra şimdi de IŞİD bölgeyi kan gölüne çeviriyor.

IŞİD’in Haziran ayında Musul’u işgaliyle gelinen aşama adeta bir halklar soykırımına dönüşmüştür. Şiiler, Aleviler, Süryaniler, Ermeniler, Kürtler ya din değiştirmeye ya da göç etmeye zorlanıyor, büyük katliamlara uğruyorlar.

Suriye’den Irak’a sıçrayan IŞİD terörü, katliamların yanı sıra tecavüz, cariyelik gibi her türden vahşete başvurarak milyonlarca insanı canından, yerinden, yurdundan etti. 3 Ağustos’ta, Rojava sınırında yer alan ve Ezidi Kürtlerinin kutsal kenti kabul ettikleri Şengal, IŞİD tarafından işgal edildi; en az 3000 kişi öldürüldü, çoğu kadın 5000 kişi kaçırıldı. Katliamdan kaçarak dağlara sığınmak zorunda kalan çoğu kadın ve çocuk on binlerce insan açlık ve susuzluk nedeniyle ölümle karşı karşıyalar. Sadece açlık ve susuzluk nedeniyle en az 300 çocuğun öldüğü biliniyor.

Ortadoğu’da halkların bir diğer katili İsrail’in, Gazze’deki katliamlarında bugüne kadar çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu 1943 kişi yaşamını yitirdi. 3 bini çocuk, 2 bini kadın olmak üzere toplam 9886 kişi yaralandı, yüzbinlerce Filistinli de evlerini terk etmek zorunda kaldı.
Tüm bu vahşeti ise emperyalistler izlemeye devam ediyor. Bu çeteleri şimdiye kadar askeri ve lojistik olarak desteklemekten geri durmayan AKP iktidarı en temel haklarını savunan bizleri çapulcu ve terörist ilan etmekte bir an bile gecikmezken, ne hikmetse bu çetenin katliamlarına en küçük bir laf etmiyor ve terör örgütü bile diyemiyor.

ABD’nin IŞİD’e yaptığı müdahalenin, bu çetenin Irak ve bölge dengelerini sarsma durumuna ulaşan konumunu sınırlamak için olduğunu biliyoruz. Erdoğan-AKP iktidarının göstermelik temas ve kınamalarının da gerici kara politikalarını aklamak için olduğu ortada.

Geçmişte Sovyetler Birliği’ne ve sol güçlere karşı geliştirdiği “yeşil kuşak” politikası ile Ortadoğu’da İslami güçleri destekleyen emperyalizm, Afganistan’da beslediği, Suriye’de desteklediği şeriatçı çeteleri son yıllarda Suriye iç savaşı ve Irak’taki kargaşadan yararlanarak, AKP iktidarı ile işbirliği içinde, Suriye’ye ve bölgeye kaydıran başlıca sorumlu güçtür. Diğer yandan AKP iktidarı, emperyalizmle ilişkisinde kraldan çok kralcı davranarak Suriye iç savaşında şeriatçıların yanında tam bir taraf olmuş; Sünni mezhepçiliğini desteklemiş, IŞİD dahil bütün şeriatçı örgütlere her tür desteği sunmuştur.

Şengal saldırısından 2 gün sonra bu kez Maxmur kampına yönelen IŞİD’in bölge halklarına yönelik saldırganlığının devam edeceği açıktır. Suriye’de IŞİD saldırılarına karşı büyük bir direniş sergileyen Kürt Güçleri Şengal halkının güvenliği için hemen bölgeye gelerek halklar dayanışmasının güzel bir örneğini sergilemiştir. Ancak bu yetmez : IŞİD’i ve İsrail’i durdurmak için Kürt, Türk, Arap, Ermeni, Süryani…tüm bölge halklarının bir büyük dayanışmasını, birlikte mücadelesini örmek gerekir.

Bu saldırganlığı durdurabilecek olan ise sadece halkların dayanışması ve birleşik mücadelesidir.

Şimdi emperyalistlerin çıkarları uğruna Ortadoğu’nun savaş alanına çevirmesine DUR demenin zamanıdır.

Şimdi İŞİD ve İsrail’i durdurmanın, Ortadoğu’yu barışın coğrafyası yapma zamanıdır.

Şimdi; Ezidilere ve bölgede yaşayan tüm halklara, inançlara yönelik IŞİD saldırıları ve Gazze’yi yerle bir eden İsrail saldırıları karşısında birlikte davranma ve dayanışma zamanıdır.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ
YAŞASIN HALKLARIN DAYANIŞMASI

 

ANTALYA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here