Dev Turizm İş Sendikası’nda tek adam Mustafa Yahyaoğlu’nun genel kurullar öncesi yönetimde kalabilmek için yürüttüğü antidemokratik uygulamalar sürüyor.

Tek adam tarafından bilinçli olarak herhangi bir tarih açıklanmış olmamasına rağmen, sendikanın Aralık ayı içerisinde olağan genel kurula gideceği biliniyor. Dolayısı ile kısa bir süre içerisinde Antalya Şubenin de genel kurul yapması bekleniyor.

Olağan koşullarda sendika üyelerine genel kurullar takvimin açıklanması gerekirken tek adam Mustafa Yahyaoğlu ve atadığı kişiler, sadece kendilerine yakın gördükleri üyeleri arayıp bilgilendirme yapıyorlar. Kendilerine muhalif gördüklerine ise hiçbir şekilde bilgi vermiyorlar.

İşçilerden sendikayı kaçırıyorlar
Konuya tepkisini dile getiren sendika üyesi turizm işçisi “ Bazı üyeleri sendikadan arayıp Pazar günü sendikaya çağırmışlar. Ben uzun zamandır bu sendikanın Antalya şube üyesi olmama rağmen hiçbir bilgim yok. Ve birçok üye arkadaşımın Pazar günü yapılacak olan delege seçiminden de haberi yok. Ben bugün bu sendikanın üyesi olarak ilçe seçim kuruluna giderek şube kongresi için talep olup olmadığını sordum. Sendikanın kongre için bir talebi olmadığını öğrendim. Eğer bu delege seçimiyse biz neden aranmadık. Çalıştığım iş yerinde üye üç arkadaşım daha var. Onların da toplantıdan haberi yok. İşçiler arasında böyle ayrımcılık yapmak DİSK’e ve onun ilkelerine aykırı. Bu yapılan işçilerden sendikayı kaçırmaktır.”

Koltuğunu kaybetmekten korkuyor
Konuyla ilgili olarak görevden el çektirilen sendikanın eş genel başkanı Didem Erkıvanç Türkay, “İhraçlar, görevden el çektirmeler ve mobbing gibi nedenlerle sendikaya gitmemiz Mustafa Yahyaoğlu ve ekibi tarafından engellenmektedir. Sendikada alınmak istenen keyfi kararlara karşı çıktığımız için bu tasfiyeler yaşandı. Antalya Şube tarafından kendilerine yakın gördükleri işçiler Pazar günü yapacakları toplantıya çağırılırken muhalif olarak gördükleri işçiler aranmamış toplantıya davet edilmemişlerdir. Pazar günü yapılacak olan eğer delege seçimi ise bu sendikamızın tüzüğüne aykırıdır. Çünkü sendikamızın Madde 26 a bendinde bu husus açıkça yazmaktadır: “Şubenin faaliyet sahası içine giren işyerlerinde çalışan üye sayısı beş yüzün altında ise bu işyerlerinde çalışan üyeler ile şube yönetim, denetleme ve disiplin kurulu asıl üyelerinden oluşur.” (http://www.devturizmis.org.tr/tr/tuzuk) Antalya Şubenin şu an ki üye sayısı 200’ün altındadır. Tüzüğümüzde açıkça yazmasına rağmen delege seçimi yapmak için üyeleri aramakta ki amaç nedir? 200 altında olan üye sayısını şişirerek delege seçimi adı altında isimler mi belirlenmek istenmektedir? Başka illerin veya şubelerin üyeleri Antalya şubeye bağlanarak 500 sayısının üzerine çıkmak mı hedeflenmektedir? Bunca usülsüzlük ve hukuksuzluğun yaşandığı sendikamızda , bu tarz ayak oyunlarının yapılıyor olması gerçekten üzücüdür. İşçi düşmanı bu zihniyet, koltuk kaybetmemek için her türlü hile ve zorbalığı yapacak gibi görünmektedir.” dedi.

Ayak oyunları ile delege seçimleri

Görevden el çektirilen sendikanın Genel Merkez Eğitim Daire Başkanı Barış Bergil ise konuyla ilgili olarak: “Ben hukuksuz yere görevimden el çektirildim. Zaten bu konu yargıya taşınmış durumda. Halen fiili olarak otelde çalışan bir turizm işçisi olmama rağmen üyeliğim Mustafa Yahyaoğlu ve ekibi tarafından hukuksuz bir şekilde düşürüldü. Bu durum için itirazımı gerekli mercilere yaptım. Bu hukuksuz “tek adamcı” zihniyetin bir an evvel yok olmasını diliyorum. Arkadaşlarım sendika üyeliği için başvuru yapmasına rağmen sebepsiz yere üyelikleri kabul edilmiyor. Üye turizm işçisi arkadaşlarım sebepsiz yere üyelikten atılıyor. Bu son yaşanan gelişme ise başlı başına düşündürücü bir olay. Antalya Şube başkanı tarafından bir kısım üye, aranarak sendikaya çağrılıyor. Ortalıkta delege seçimi olacağına dair bir duyum var. Eğer bu duyum doğruysa neden bütün üyeler aranmıyor? Kaldı ki Antalya’da şu an için delege seçimi yapılmasına imkan yok. Çünkü tüzüğe göre Antalya şubenin en az 500 üyesi olması gerekiyor. Antalya Şubenin üye sayısı 200’ün altında. Bu durumda tüm üyelerin doğal olarak delege olması gerekiyor. Mustafa Yahyaoğlu ve ekibi türlü ayak oyunları ile delege seçimleri adı altında isimler belirleyecek gibi görünüyor. Bu yaşanan olaylar İşçi sınıfı açısından gerçekten üzüntü verici.” dedi.

Kısaca yaşananlar
Uzun zamandır Antalya ve Turizm İşçilerinin gündeminde, DİSK’e bağlı Dev Turizm İş sendikasında yaşanan gelişmeler var. Sendikanın Ankara temsilcisi ile Genel Örgütlenme uzmanının görevden alınması ile başlayan tasfiye süreci, üç genel merkez yöneticinin hukuksuz bir şekilde görevden uzaklaştırılması ile devam etti. İstanbul Şube yönetiminin genel başkan Mustafa Yahyaoğlu tarafından feshedilmesi ile kamuoyunda “DİSK’e bağlı bir sendika işçi düşmanları tarafından mı yönetiliyor?” tartışması yaşanmıştı. Yahyaoğlu ve atadığı kişiler, üyelik yapmak isteyen turizm işçilerinin üyeliklerini kabul etmemiş ve hatta üye turizm işçilerini sebep göstermeden üyelikten atmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here