Kapalı Yol Halk Bankası önünden Cumhuriyet Meydanı’na “Maraş’ı unutmadık…

Mezhepçi faşizme hayır” pankartı eşliğinde yürüyen binlerce kişi 1978, Maraş katliamını protesto etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Yürüyüş boyunca, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta tek çare faşizme karşı savaşta”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Hırsız, katil, işbirlikçi AKP” sloganları atıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan Süleyman Kamış 1970’li yılla rda yükselen halk muhalefetini bastırmak isteyen egemen güçlerin sivil ve faşist çetelerin eliyle gerçekleştirdikleri saldırılarla birçok katliamlar yaşandığını vurgulayarak “Maraş katliamı bu yaşadıklarımızın içinde en acımasız ve kanlı olanıydı. 1978 yılının 19-26 Aralık günlerinde Maraş’ı ateşe, kana boğan faşist katillerin, kundaktaki çocuklara, hamile kadınlara varıncaya kadar katlettiklerini, yaptıkları işkenceleri, tecavüzleri nasıl unutabiliriz. Yitirdiğimiz canlarımızı nasıl unutabiliriz?” dedi.

Kamış, “Kuşkusuz bugün Maraş’ı anmak demek sadece acılarımızı hatırlamak, ağıtlar yakmak değildir. Maraş’ta halkımızı katleden gerici faşist zihniyetin temsilcilerinin bugün iktidarda olduklarını da biliyoruz. Bu nedenle amacımız, Maraş’ı anmak, hatırlamak, unutmamak, gericiliğe ve faşizme karşı mücadele çağrımızı yinelemektir. Bugün AKP iktidarı ve onu yönetenler, bir yandan sahte alevi açılımı yürütmeye çalışırken, diğer yandan buldukları her fırsatta Alevilere yönelik karalamalarda bulunmaktadırlar. Mezhepçiliği ve ırkçılığı her fırsatta kaşıyarak Sünni kitleleri kendi toplumsal tabanları yapabilmek için gerici bir gayretin içindedirler” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here