Sosyalist Kadın Meclisleri(SKM) Denizli’de 15 yaşındaki H.İ.’nin tecavüze uğramasına tepki olarak

Attalos Heykeli önünde bir basın açıklaması yaptı. Sık sık  ”Erkek yargı-polis işbirliğine son”,”Ses ve şiddet son bulsun”,”Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarının atıldığı eylemde   basın metnini  Antalya SKM Sözcüsü Sinem Şeker okudu.

TECAVÜZCÜLER TUTUKLANSIN

ADALET İSTİYORUZ!

 AKP hükümetinin iktidarı boyunca kadına yönelik şiddet yüzde bin dörtyüz artmış durumda. Hükümetin, cinsiyetçi politikaları temelinde çıkardığı yasalar ve yaptığı 6411sayılı düzenlemeyle erkeklerin elini güçlendirdi. Bu düzenleme adı altında kadına şiddet uygulayan tutuklu erkeklerin bir kısmı salıverildi. Utanç davası olarak bilinen 16 yaşında 24 kişinin toplu tecavüzüne uğrayan N.Ç davası mahkeme tarafından rızası var kararıyla sonuçlandı. Mahkeme kararı erkeği koruyan erkek egemen cinsiyetçi yargı sisteminin sonucudur.

Şimdi bir ikinci N.Ç davası daha yaşanmakta. Denizli’de 15 yaşındaki H.İ. bir erkek yakını tarafından tecavüze uğradı, aile şikayetçi oldu. Fakat Mahkeme heyeti tehdit yoluyla üç kez tecavüze uğrayan küçük kız çocuğun rızası var gerekçe gösterilerek tecavüzcü serbest bırakıldı. Bu kararlarla tecavüzcüler ellerini kollarını sallayarak dışarda yeni tehditler oluşturmaktalar. Bu eyleme hazırlandığımız saatlerde Gölcükten bir tecavüz haberi daha düştü basına. Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 29 kişi, “15 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettikleri” suçlamasıyla gözaltına alındı.Gözaltına alınan 29 kişiden 7’si tutuklanırken, 22 kişi ise serbest bırakıldı.

AKP hükümetinin cinsiyetçi temelde yaklaşımlarıyla, ilk yaptığı işlerden biride kadın bakanlığını kaldırmak oldu. Kadın bakanlığını kaldırarak, aile ve sosyal politikalar bakanlığı adı altında kadını birey değil, ailenin bir parçası olmaya indirgeyen zihniyeti inşa etmekte. Bundandır ki şiddet gören kadınların yasal yollara başvurularının sonuçsuz kalması, erkek egemen sömürünün yargı sistemindeki yansımalarıdır. Onlarca kadın koruma talebi olmasına rağmen ya koruma verilmemiştir, koruma kararına  rağmen kadınlar korunmamış, erkek katiller tarafından öldürülmüşlerdir.

Biz Sosyalist Kadın Meclisleri olarak kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi ve kadın dayanışmamızı dün olduğu gibi bugünde sürdüreceğiz. Denizli’de ‘ kızım için adalet istiyorum’ diyen ailenin çağrısını çağrımız görüp kadınlar için adalet talebini yükseltiyoruz. Bugün yine kadına yönelik şiddete karşı mücadele için sokaklardayız. Denizli’de tecavüze uğrayan H.İ’nin 7 Mayıs’ta görülecek olan mahkemesine güçlü bir kadın dayanışma çağrısı yapmak ve tecavüzcünün tutuklanıp yargılanması için Ankara’da, Antalya’da, İzmir’de  adalet talebini eylem alanlarında yükseltiyoruz. Tecavüzcülerin ve katillerinin tahrik indirimi adı altında salıverilmeleri değil, ağırlaştırılmış cezaların verilmesi için, sokaktayız, isyandayız. Kadın örgütlerini, tecavüze şiddete karşı olan tüm kadınları  7 Mayıs’ta Denizli’de görülecek olan mahkemede H.İ’ nin yanında yer almaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.

Ses ver şiddeti durdur

Kadına yönelik şiddete son

Yaşasın kadın dayanışması

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here