Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel Hizmetler İşçileri Sendikası Antalya Şubesi

üyeleri, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesine karşı çıktı, ‘Tazminatıma dokunma’ mesajı verdi.

 

Genel-İş üyeleri, Kazım Özalp Caddesi’ndeki Kışlahan Meydanında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Genel-İş Şube Başkanı Cemal Aybar, AKP hükümetinin kıdem tazminatının kaldırılmasına ilişkin düzenlemesine karşı çıktıklarını söyledi. Hükümetin kıdem tazminatını gasp etmeyi hedeflediğini öne süren Cemal Aybar, tazminatın kaldırılmasıyla işçilerin iş güvencelerine son verilerek, köklü bir darbe yapılmak istendiğini kaydetti.

KIDEM TAZMİNATI YÜK DEĞİLDİR

Kıdem tazminatının işçi için büyük önem taşıdığına ve keyfi işten çıkarmaların önünü kestiğine dikkati çeken Aybar, şunları söyledi:

“Hükümet ve sermaye çevreleri diyor ki; kıdem tazminatı işverenler için çok büyük bir yüktür, bu yükün azaltılması gerekir. Biz diyoruz ki; kıdem tazminatı bir yük değildir, işçinin elde kalan sayılı iş güvencelerinden birisidir. İş güvencesi mekanizması tümüyle ortadan kaldırılmak istenmektedir. ”

PİYASANIN İŞTAHI KABARDI

Hükümet ve sermaye çevrelerinin kıdem tazminatı fonunun kurulmasında ısrar ettiğini ve bu yolla emek gücü maliyetlerini iyice düşürmek istediklerini vurgulayan Cemal Aybar, “Kıdem tazminatı fonunda biriken paraların ekonomide kaynak olarak kullanılacağı şimdiden ifade edilmektedir. Mali sermaye bu fona göz dikmiş ve kıdem tazminatı fonu için piyasanın iştahı şimdiden kabarmıştır. Kıdem tazminatı fonu kurma hevesinin ve ısrarının arkasında bu fonda toplanacak devasa paralar vardır” diye konuştu.

Aybar ayrıca, TBMM’nin açılış tarihi olan 1 Ekim’e kadar tüm işçi sınıfına eylemlerine katılma çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here