Antalya Büyükşehir Belediyesinde çalışan ve ilçelere sürgün edilen emekçilerin belediye binası önünde eylemleri sürüyor.

Bir süredir eylem yapan ve Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde toplanan bir grup, 24’ü itfaiye görevlisi olmak üzere 275 kişinin Akseki, İbradı, Gündoğmuş, Demre ve Kaş ilçelerine tayin edilmesine tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL SEN) Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, belediye yetkilileriyle görüşme talebinde bulunduklarını ancak kendileriyle görüşecek kimseye ulaşamadıklarını söyledi.

Sayıları her geçen gün artan belediye çalışanlarının ramazan ayına “hüzünlü ve öfkeli” gireceğini belirten Karakurt, 275 memurun bu ayı “zulüm ve baskı altında” geçireceğini vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin duruma sessiz kaldığını iddia eden Karakurt, “Yanlıştan dönmek bir erdemdir. Antalya insanları sizden bir an önce acilen bu yanlış kararı geri almanızı bekliyor. İçimizde itfaiye müdürü var ancak gideceği yerde itfaiye istasyonu yok. Bu, onların mesleklerine de saygısızlıktır” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar ise 275 belediye çalışanının Akseki, İbradı gibi Antalya’ya saatlerce uzak ilçelere gönderildiğini ifade etti.

Hiçbir kamu idarecisinin sınırsız tayin yetkisi bulunmadığına dikkati çeken Ayar, “Tayinler yapılırken kamu yararı gözetilmek zorunluluğu vardır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here