Akdeniz Tıp Fakültesinde taşeron firmanın maaşları ödememesi üzerine Dev Sağlık İş Antalya  Bölge Şubesi

bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Akdeniz Tıp Fakültesinde faaliyet gösteren dört taşeron firmadan birisi olan Piramit Makine İnş.San.Tic.Ltd.şti. işçilerin maaşlarını ödemedi. Dev Sağlık İş üyesi 104 işçinin maaşlarının ödenmemesi üzerine tepki olarak A blok kapısı önünde yapılan basın açıklamasını şube başkanı Bekir Çivi okudu.

Açıklamada “Hastanemizde taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılmakta olan işçilerin taşeron şirket aracılığıyla hileli biçimde çalıştırıldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tespit edildi. Mahkeme Üniversite Rektörlüğü’nün ve taşeron firmaların itirazlarını kabul etmeyerek Bakanlık kararını onayladı.

Karar gereği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde çalışmakta olan işçilerin kadro tescilleri yapılması gerekirken bizler taşeron firmalar üzerinden çalıştırılmaya devam ediyoruz. Çünkü bizlerin açlığı, yoksulluğu pahasına taşeron firmalar karlarına kar katıyor, ücretlerimizi bile ödeme zorunluluğu hissetmiyorlar.” denildi.

Zonguldak Kozluda hayatını kaybeden işçilerinde unutulmadığı açıklamada ”Madende yaşanan patlamada katilin adı yine taşeron. Zonguldak Kozlu’da 8 madenci işçinin yaşamına mal olan, yakınlarını ve sevenlerini yasa boğan, işçi sınıfının öfkesini arttıran ölümler ne tesadüf, ne kader, ne de tedbirsizlikle açıklanabilir. Bunun adı iş cinayetidir! Bunun adı taşeron cinayetidir!” denilerek tepki gösterildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here