Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ve Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk’un  yaptığı açıklamalar hakkında  “Bu Uygulamalar Tahammülsüzlüğün Göstergesidir!” dedi. Eğitim-Sen Antalya Şubesi Yönetim Kurulu’nun Kepez Altınova İlköğretim Okulu Müdürü Abdüllatif Tarkan’ın Akseki Cevizli’ye sürgün edilmesi  ve Gazipaşa’da 3 Eğitim-Sen üyesine soruşturma  açılması ile ilgili düzenledikleri basın toplantısından sonra İl Milli Eğitim Müdürü ve Gazipaşa Kaymakamı birer açıklama yapmışlardı. Bu gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama yapan  Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez,Bu gelişmeler kamuda siyasallaşmanın ve tahammülsüzlüğün ne noktaya geldiğini göstermesi açısından önemlidir. Eğitim Sen olarak bu tutumları baskı, sindirme ve tektipleştirme çalışmalarının bir ürünü olarak görmekteyiz.  Amacımız eğitimin her yönüyle demokratikleştirilmesidir. Bu tür yaklaşımlar eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.” dedi.

Bu Uygulamalar Tahammülsüzlüğün Göstergesidir!

Kepez Altınova İlköğretim Okulu Müdürü Abdüllatif TAPKAN’ın Akseki Cevizli’ye sürgün edilmesi ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri GÜLAY ve Gazipaşa’da 3 üyemize soruşturma açılması ile ilgili olarak ta Gazipaşa Kaymakamı Muhittin PAMUK birer açıklama yapmışlardır.

İl Milli Eğitim Müdürü yaptığı açıklamada sürgünün peruk soruşturması ile ilgisinin olmadığını okul müdürünün idarecilere, memura baskı yaptığını ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün toplantısına katılmadığını bu nedenlerle kendisine ihtar ve kınama cezalarının verildiğini yer değişikliğinin gerekçesinin bu olduğunu belirtmektedir.

Zaten bizim söylediğimizde budur peruk soruşturmasının sonucunda üç öğretmenin ceza almasından sonra okul müdürü hakkında uydurma soruşturmalar açılmaya başlanmıştır. İktidar yandaşı bazı yayın kuruluşları okul müdürünü hedef göstermiştir. Bir linç kampanyası başlatılmıştır. Kaldı ki Antalya Büyükşehir sınırları içerisinde onlarca okul müdürlüğü açık iken Akseki Cevizliye verilmesinde intikam duygularından başka ne gibi bir düşünce yatmaktadır. Biz soruşturmaların açılmasını sürgüne zemin hazırlamak olarak değerlendiriyoruz. Bu uydurma soruşturmalarla da bu tür bir yer değişikliğinin yapılamayacağını bundan önceki onlarca örnekten gördük.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Gazipaşa’da 3 üyemize yönelik açılan soruşturma ile ilgili ise Gazipaşa kaymakamı sayın Muhittin PAMUK açıklama yaparak, ‘Soruşturma nedeni çiçek vermek değildir. Öğretmenlerin disiplinsiz davranışıdır. Burada sorun Başkanın öğretmenlere çiçek vermesi değildir. Belediye Başkanı’nın programda olmamasına rağmen öğretmenlere çiçek vermesidir.’ Demektedir.

Seçilmiş bir Belediye başkanının öğretmenler gününde öğretmenlere çiçek vermesi  kendiliğinden gelişmiş olsa bile öğretmenler açısından onur verici bir durumdur. Öğretmenlerin onurlandırılması gerekirken nasıl oluyor da bu duruma izin vermek disiplinsizlik olarak değerlendirilebiliyor.

Bu gelişmeler kamuda siyasallaşmanın ve tahammülsüzlüğün ne noktaya geldiğini göstermesi açısından önemlidir. Eğitim Sen olarak bu tutumları baskı, sindirme ve tektipleştirme çalışmalarının bir ürünü olarak görmekteyiz.  Amacımız eğitimin her yönüyle demokratikleştirilmesidir. Bu tür yaklaşımlar eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.

 

 Nurettin SÖNMEZ

 ŞUBE BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here