Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu ve Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Kepez Atatürk Anadolu Lisesi’nde, kısa etek giyen kız öğrencileri engellemeleri için ‘erkek timi’ oluşturmak istediği gerekçesiyle müdür yardımcısı Filiz G. hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Eğitim-Sen Antalya Şubesi ‘nin çağrısı ile Kepez Atatürk Anadolu Lisesi önünde toplanan yaklaşık yüz kişi protesto gösterisi yaptı. Okul önündeki eylemde konuşan Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreteri Özlem Yavuz, “Karma eğitimi ortadan kaldırmayı hedefleyen zihniyet ‘taciz timi’ kurdu” dedi. Taciz, tecavüz, şiddet ve gerici saldırılarla kadınların hayatlarının kuşatıldığını vurgulayan Yavuz, şunları söyledi:

“Bu uygulamayı planlayan ve gerçekleştirmek isteyen Filiz G.’dir. Bu konu, okulda görev yapan duyarlı öğretmenler tarafından Öğretmenler Kurulu toplantısında açılınca yaptığını savunmuş ve savunması üyelerimiz tarafından tutanaklara geçirilmiştir. Bu tavrıyla yarın kız öğrencilerin başına gelebilecek tüm şiddeti üstlenmekte, haklı çıkarmakta, meşrulaştırmaktadır. Yaptığı suça teşvik etmekten başka bir şey olarak değerlendirilemez. Kadınlar mini etek giydiği, sokağa çıktığı, okula gittiği, çalıştığı ve bekar olduğu için değil sadece kadın oldukları için erkek egemen sistemin şiddetine maruz kalıyorlar.”

Antalya Barosu alınan bu karar kapsamında Filiz G. hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘görevi kötüye kullanma’, ‘suç işlemeye tahrik’, ‘cinsel saldırıya azmettirme’, ‘kanuna uymamaya tahrik’ iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. Baro, Antalya Valiliği’ne de aynı gerekçelerle başvuruda bulunarak, müdür yardımcısı Filiz G.’nin açığa alınmasını istedi.

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise sendika avukatı Pınar Kaya ile birlikte Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek Filiz G. hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘cinsel saldırıya azmettirme’ suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu. Öztürk, Eğitim-Sen olarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Avukat Pınar Kaya ise “Zaten günümüzde kadına karşı şiddet ve cinsel taciz çok fazla gündemdeyken, bir kadının, özellikle bir öğretmenin böyle davranması maalesef öğretmen açısından çok vahim bir olay” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here